Ατρόμητος με ψυχή… ξέρανε τον ΟΦΗ!

Με γκολάρα του Γιουμπιτάνα στο 86’, οι Περιστεριώτες έφυγαν αλώβητοι από την Κρήτη

Έβγαλε χαρακτήρα και έφυγε με βαθμό από την Κρήτη ο Ατρόμητος! Οι Περιστεριώτες έχασαν αρκετές τελικές, είδαν τον ΟΦΗ να εκμεταλλεύεται μία από τις δικές του και να αγκαλιάζει μία ακόμη νίκη αλλά ο Γιουμπιτάνα είχε άλλη γνώμη!

Με γκολάρα με το εξωτερικό, ο Βέλγος εξτρέμ «ξέρανε» τους Κρητικούς στο 86ο λεπτό και το τελικό 1-1 έδωσε… ανάσα και ψυχολογία στην ομάδα τους Κρις Κόλμαν ενόψει της συνέχειας, η οποία πάντως συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη (σσ. 2 βαθμοί σε 4 ματς).

Την ίδια ώρα, ο ΟΦΗ έχασε την ευκαιρία να πατήσει προσωρινά κορυφή και να πιάσει τον Ολυμπιακό, μένοντας στους 8 βαθμούς αλλά η συγκομιδή του παραμένει εξαιρετική μετά από τα πρώτα πέντε ματς του πρωταθλήματος.

Με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο παίζει ο ΟΦΗ την Τετάρτη (27/09, 16:00), με την ΑΕΚ στην «OPAP Arena» την Πέμπτη (28/09, 21:00) ο Ατρόμητος.

Στο μυαλό του κόουτς

Με το κλασικό 3-5-2 κατέβασε τον ΟΦΗ ο Βάλντας Νταμπράουσκας. Ο Σωτηρίου στην εστία και οι Βούρος, Καρώ, Πασαλίδης στην τριάδα των στόπερ. Λάρσον, Αμπάντα τα μπακ-χαφ, με τους Μεγιάδο, Γκαγέγος, Μπάκιτς στον άξονα. Τοράλ, Λουίς Φελίπε ήταν οι δύο προωθημένοι.

Με 4-2-3-1 από την άλλη μεριά ο Ατρόμητος του Κρις Κόλμαν. Ο Τσιντώτας στο τέρμα και οι Κεσχρίντα, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Ντε Μποκ στην τετράδα της άμυνας. Έντερ, Φριτζόνσον το δίδυμο στα χαφ, με τους Βαλένσια, Καμαρά, Ρομπάιγ στη μεσοεπιθετική τριπλέτα. Ο Αντζιέλσκι βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης.

Καλύτερα μπήκε ο Ατρόμητος στο ματς, έχοντας κάποιες στιγμές με κύριο εκφραστή τον Ρομπάιγ. Στο 5ο λεπτό ο Γάλλος έκανε μια εξαιρετική σέντρα, αλλά κανείς δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να την σπρώξει στα δίχτυα εξ επαφής. Στο 12ο λεπτό ήταν η σειρά του ΟΦΗ να απειλήσει, με τον Λουίς Φελίπε να κάνει πρώτα το σουτ, η μπάλα να κοντράρει, στην συνέχεια πήρε το ριμπάουντ Μπάκιτς, έκανε νέο σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Τσιντώτας.

Στο 29ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν στο σκορ, όταν ο Καμαρά έσπασε στον Ρομπάιγ, εκείνος στον Κεσχρίντα που είχε περάσει στην πλάτη του και έκανε το γύρισμα ο Τυνήσιος που έδιωξε αρχικά ο Πασαλίδης. Ο Ρομπάιγ πήρε το ριμπάουντ και σούταρε, αλλά ο Πασαλίδης έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή για να κρατήσει το 0-0.

Ο Ατρόμητος στο 33ο λεπτό φώναξε για φάουλ στα όρια της περιοχής μετά από ανατροπή του Αντζιέλσκι λίγο έξω από την περιοχή από τον Πασαλίδη, αλλά ο διαιτητής έδειξε παίζετε με αποτέλεσμα να διαμαρτύρονται οι Περιστεριώτες. Οι Κρητικοί βγήκαν γρήγορα στην αντεπίθεση μετά τη φάση αυτή, με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ δευτερόλεπτα αργότερα, όταν ο Αμπάντα έκανε την σέντρα και ο Λουίς Φελίπε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0.

Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ, ωστόσο μέτρησε κανονικά. Στην συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, ούτε στις καθυστερήσεις και έτσι ο ΟΦΗ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0) του Ατρομήτου.

Ο Ατρόμητος έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και πατούσε καλύτερα, έχοντας μια καλή στιγμή να ισοφαρίσει στο 47ο λεπτό. Ο Βαλένσια έκανε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα ωστόσο να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Σωτηρίου. Στο 57’ ο ΟΦΗ απείλησε, όταν Βούρος και Τοράλ συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον Ισπανό να κάνει ένα δυνατό σουτ, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 63ο λεπτό η ομάδα του Κόλμαν απείλησε ξανά μετά από ωραία σέντρα του Κεσχρίντα από τα δεξιά, αρχικά η άμυνα του ΟΦΗ έδιωξε, με τον Κούντε να σουτάρει πάνω από τα δοκάρια στην συνέχεια. Οι δυο προπονητές έκαναν αλλαγές εκατέρωθεν, με τον ρυθμό να πέφτει για λίγο, αφού το φινάλε ήταν άκρως εντυπωσιακό.

Στο 86ο λεπτό ο Ατρόμητος κατάφερε και έφερε το ματς σε ισορροπία, παγώνοντας το Γεντί Κουλέ. Ο Έντερ έκανε ένα ωραίο σκάψιμο στον Γιουμπιτάνα, ο οποίος με εκπληκτικό τελείωμα με το εξωτερικό νίκησε τον αντίπαλο κίπερ για το 1-1! Ένα γκολ το οποίο δεν πτόησε ιδιαίτερα τους γηπεδούχους, που δυο λεπτά αργότερα είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να πάρουν εκ νέου προβάδισμα. Ο Μοσκέρα έκανε την σέντρα, αλλά ο Καρώ από θέση τετ-α-τετ δεν κατάφερε να στείλει στα δίχτυα την μπάλα.

Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τους Κρητικούς να χάνουν την ευκαιρία να πιάσουν τον Ολυμπιακό και τους Περιστεριώτες να συνεχίζουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

MVP: Ο Γιουμπιτάνα σκοράρει με τρομερό τελείωμα και καταφέρνει να σώσει τον βαθμό για λογαριασμό του Ατρόμητου!
Η σφυρίχτρα: Ο Αλέξανδρος Τσακαλίδης έκανε μια καλή διαιτησία και δεν είχε κάποια ιδιαίτερα δύσκολη φάση να αντιμετωπίσει.