Ο φοβερός Παυλίδης δεν αρκούσε για την Άλκμααρ!

Ιστορική πρόκριση για Μπόντο/Γκλιμτ

Παρά την εντυπωσιακή εμφάνιση του Παυλίδη, ο οποίος σκόραρε δις για την Άλκμααρ, η Μπόντο/Γκλιμτ ήταν εκείνη που πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Conference, ισοφαρίζοντας σε 2-2 στην παράταση.

Ένας εντυπωσιακός Βαγγέλης Παυλίδης, προσπάθησε να «πάρει από το χεράκι» την Άλκμααρ και να την οδηγήσει στα προημιτελικά του Conference League, ωστόσο η Μπόντο/Γκλιμτ αποδείχθηκε πολύ «σκληρό καρύδι», παίρνοντας μια ιστορική πρόκριση, μετά το ισόπαλο 2-2 στην παράταση.

Με τους Νορβηγούς να έχουν επικρατήσει με 2-1 την προηγούμενη εβδομάδα, η Άλκμααρ ήταν «αναγκασμένη» να πάρει την πρωτοβουλία και να ψάξει από νωρίς το γκολ. Τελικά, το βρήκε με τον Παυλίδη στο 10', με τον Έλληνα επιθετικό παίρνει μια υπέροχη μπαλιά από τον Βάιναλ και με υπέροχη προσπάθεια να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Χάικιν.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 26' με τον Πελεγκρίνο, ωστόσο ο Παυλίδης «χτύπησε» ξανά στο 30', ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα με κοντινό πλασέ, μετά από σέντρα «πάρε-βάλε» του Βίτρι.

Τίποτα δεν άλλαξε με την ολοκλήρωση 90 λεπτών, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην ημίωρη παράταση. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν μετά από αντεπίθεση και ωραίο τελείωμα του Σάμπστεντ στο 105', με την Άλκμααρ να χάνει τεράστια ευκαιρία στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Μάρτινς-Ίντι να παίρνει την κεφαλιά ολομόναχος, αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ.

Τα υπόλοιπα ματς

Πάρτι έκαναν στην Δανία οι Ολλανδοί, καθώς η Αϊντχόφεν επικράτησε με 4-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη και πήρε την πρόκριση για τους «8» του Europa Conference League με φοβερό τον Ζαχάβι που πέτυχε δύο γκολ.

Το σκορ για τους Ολλανδούς άνοιξε ο Ισραηλινός στο 10ο λεπτό με ένα εντυπωσιακό πλασέ μετά από την ασίστ που πήρε από τον Μάριο Γκέτσε, για να έρθει το 38ο λεπτό όπου ο Γερμανός έκανε το 2-0 από πολύ κοντινή απόσταση.

Στο 79ο λεπτό έκανε το 3-0 με τον τερματοφύλακα της Κοπεγχάγης να μην μπορεί να αντιδράσει. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Νόνι Μαντουέκε με ένα εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή στο 91’.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια η Μαρσέιγ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Βασιλεία με τον Εντόι στο 68’, ενώ η Μαρσέιγ στο πρώτο ημίχρονο είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πέναλτι στο 35’ που αστόχησε ο Αρίτ. Ωστόσο με τα γκολ των Ουντέρ και Ρονζιέ η Γάλλοι έκαναν την ανατροπή και πήραν την πρόκριση για τους «8» του Conference League.

Από την άλλη η Λέστερ μπορεί να γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Ρεν, ωστόσο κατάφερε να πάρει αυτή την πρόκριση. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν Μπουριζό και Τετ στο 8ο και στο 76ο λεπτό αντίστοιχα. Νωρίτερα η Λέστερ είχε ισοφαρίσει με τον Φοφανά στο 51’.