Απτόητη η Ολλανδία, παρέσυρε και το Βέλγιο!

Οι «Ορανιέ» επικράτησαν με 1-0 χάρης σε γκολ του Φαν Ντάικ

«Σίφουνας» η Ολλανδία παρέσυρε και το Βέλγιο. Το συγκρότημα του Λουίς Βαν Χαλ πήρε την νίκη με 1-0 και κατέκτησε την πρώτη θέση του 4ου ομίλου του Nations League.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και χάρης στο γκολ του Φαν Ντάικ στο 74’ συνέχισαν το αήττητο τους σερί.

Με τη νίκη τους οι «Ορανιέ» εξασφάλισαν και μαθηματικά την συμμέτοχη τους στην τελική φάση της διοργάνωσης. Ακόμη μια απογοητευτική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους που είχαν ελάχιστες καλές στιγμές στην αναμέτρηση.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Πολωνία έφυγε με το «διπλό» (1-0) από το Κάρντιφ και την έδρα της Ουαλίας, με τους γηπεδούχους να τερματίζουν στη τελευταία θέση και να υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

94' Τέλος του αγώνα!

90' 4 λεπτά ο επιπλέον χρόνος

88' Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους! Ο Γκακπό έβγαλε τον Κλάασεν απέναντι από τον Κουρτουά με τον Βέλγο πορτιέρο να αποκρούει σωτήρια την μπάλα με τα πόδια

79' Καλή φάση τώρα για το Βέλγιο με τον Καστάνιε να μπαίνει στη περιοχή από τα δεξιά, να κάνει το διαγώνιο σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω

77' Απειλεί και πάλι η Ολλανδία με το σουτ του Μπέρχβαϊν μέσα στη περιοχή να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων

74' ΓΚΟΛ για την Ολλανδία!!! Ο Βαν Ντάικ πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του!

72' Σουτ του Μπέρχβαϊν από τα αριστερά, στην αγκαλιά του Κουρτουά η μπάλα

66' Απαντάει το Βέλγιο με το σουτ του Ντε Μπρούιν να εξουδετερώνεται υπέροχα από τον πορτιέρο των γηπεδούχων

51' Μεγάλη φάση για τους Ολλανδούς με τον Ντάμφρις να κάνει το σουτ από τα δεξιά και την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κουρτουά

46' Σέντρα στο Β’ μέρος

45' Τέλος του Α’ ημιχρόνου

40' Πατάνε καλύτερα στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι που ψάχνουν το γκολ πριν το ημίχρονο

31' «Ζευγαρώνει» τις ευκαιρίες της η Ολλανδία! Ο Γιάνσεν έδωσε την μπάλα στον Ντάμφρις στο ύψος του πέναλτι και ο τελευταίος με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κουρτουά

27' Κόπασε ο γρήγορος ρυθμός του πρώτου 15λεπτου

17' Πρώτη ευκαιρία για τους Ολλανδούς με το μακρινό σουτ του Γιάνσεν να καταλήγει έξω

15' Απειλεί ξανά το Βέλγιο με το σουτ του Μπατσουαγί από τα δεξιά να καταλήγει στην αγκαλιά του Πάσβερ

10' O Ρομπέρτο Μαρτίνεθ είναι τιμωρημένος και ο Τιερί Ανρί καλύπτει το κενό του στον πάγκο των φιλοξενουμένων

5' Σουτ του Αζάρ από το ύψος της περιοχής, πάνω από τα δοκάρια η μπάλα

1' Σέντρα στο ματς!

Ολλανδία: Πάσβερ, Τίμπερ, Άκε, Φαν Ντάικ, Ντάμφρις, Μπεργκουις, Ντε Ρον, Μπλιντ, Κλάασεν, Γιάνσεν, Μπέρχβαϊν.

Βέλγιο: Κουρτουά, Ντέμπαστ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ονάνα, Βίτσελ, Μενιέρ, Καστάνιε, Μπατσουαγί, Ντε Μπρούιν, Αζάρ.