Καθάρισε τους Φινλανδούς η Ουαλία

Ενενηντάλεπτο ο Αραγιούρι, πέρασε ως αλλαγή ο Βαλακάρι

Η Ουαλία πήρε το ντέρμπι κορυφής κόντρα στη Φινλανδία με 3-1, καθάρισε την πρωτιά και ανέβηκε στην 1η κατηγορία!

Στο 5ο λεπτό ο Χραντέτσκι έσωσε μετά από σουτ του Γκάρεθ Μπέιλ, ενώ στο 9’ ο Γουίλσον δε βρήκε για λίγο την μπάλα μετά από γύρισμα του Νόρινγκτον Ντέιβις.

Στο 12ο λεπτό ο Ούρονεν ανέτρεψε τον Γουίλσον λίγο έξω από την περιοχή και αποβλήθηκε, ο Μπέιλ εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Χραντέτσκι έσωσε, ενώ στο 16’ το σουτ του Αλό κόντραρε και πέρασε λίγο έξω.

Στο ίδιο λεπτό από το κόρνερ ο Ο’Σόνεσι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε και στο 23’ ο Χραντέτσκι απέκρουσε το σουτ του Νόρινγκτον Ντέιβις.

Στο 2’ ο Φινλανδός κίπερ πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε σουτ του Μπέιλ αλλά στο 29’ ο σταρ της Τότεναμ πέρασε κάθετα στον Γουίλσον που από κοντά πλάσαρε για το 1-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο β’ μέρος και στο 46ο λεπτό ο Μορέλ έδωσε στον Τζέιμς που με σουτ έκανε το 2-0. Στο 51’ και στο 53’ ο Χραντέτσκι σταμάτησε τα σουτ των Μπέιλ και Μορέλ, ενώ στο 53’ σταμάτησε και το νέο σουτ του Μπέιλ.

Αφού ο Χραντέτσκι έσωσε σε πολλά σημεία την ομάδα του, οι συμπαίκτες του πήραν τα πάνω τους και στο 63ο λεπτό ο Πούκι με διαγώνιο πλασέ από δεξιά έκανε το 2-1.

Μάλιστα στο 69’ ο Χαμαλάινεν έκανε το σουτ με τον Γουόρντ να σώζει και στο 84’ ο Μουρ έκανε το 3-1 με κεφαλιά.

Στο 85’ ο Πούκι άγγιξε το 3-2 αλλά από κοντά σημάδεψε το δοκάρι και στο 90+1’ ο Λόρενς αστόχησε για λίγο.

ΟΥΑΛΙΑ: Γουόρντ, Μέπαμ, Κ.Ρόμπερτς, Λόρενς (46’ Μουρ), Ροντόν, Αμπαντού, Γουίλσον (89’ Τ.Ρόμπερτς), Μορέλ, Νόρινγκτον Ντέιβις (90+3’ Γκάντερ), Τζέιμς (89’ Μπρουκς), Μπέιλ (61’ Τ.Λόρενς)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέτσκι, Ούρονεν, Αραγιούρι, Τόιβιο, Αλό, Λουντ, Καμαρά, Τέιλορ (61’ Σόιρι), Ο’Σόνεσι (61’ Χαμαλάινεν), Πούκι (89’ Φος), Σίλερ (73’ Βαλακάρι).

Πηγή: aek365.org