«Κατάπιε» την Αγγλία με «χρυσό» σκόρερ τον Ρασπαντόρι η Ιταλία

Οι «ατζούρι» επικράτησαν με 1-0 και έστειλαν την Αγγλία στην Β’ κατηγορία του Nations League

Λύγισε την Αγγλία η Ιταλία που ήταν η νικήτρια της μεγάλης αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής των ομίλων του Nations League.

Οι «ατζούρι» ήταν ανώτεροι των φιλοξενούμενων κυρίως στο Β’ μέρος και με το γκολ του Ρασπαντόρι στο 68’ κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο που μετά την ήττα της Γερμανίας από την Ουγγαρία (1-0), τους ανέβασε στη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου, πίσω από τους «Μαγυάρους».

Ακόμα μια απογοητευτική εμφάνιση για τα «τρία λιοντάρια» που μετά την σημερινή ήττα, διαβαθμιστήκαν και μαθηματικά στην Β’ τη τάξει κατηγορία της διοργάνωσης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης από την ιστοσελίδα μας:

96' ΤΕΛΟΣ

90' 6 λεπτά ο επιπλέον χρόνος

85’ Δοκάρι για τους γηπεδούχους με το πλασέ του Ντιμάρκο ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Αγγλίας

81’ Καλή εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς, διώχνει με γροθιές ο Ντοναρούμα

77’ Τεράστια διπλή επέμβαση του Ντοναρούμα στις προσπάθειες του Γκρίλις.

76’ Δεν μπορεί να αντιδράσει μέχρι στιγμής η Αγγλία που δεν είναι καθόλου απειλητική

69' Ο Μπονούτσι βρήκε τον φορ της Νάπολι με βαθιά μπαλιά, εκείνος κατέβασε υπέροχα, έφερε μπροστά του τη μπάλα και εκτέλεσε τον Πόουπ

68’ ΓΚΟΛ!!! 1-0 η Ιταλία, ο Ρασπαντόρι ανοίγει το σκορ με υπέροχο τελείωμα

65’ Πιέζουν οι Ιταλοί που ψάχνουν το γκολ

56' Τεράστια φάση για τους γηπεδούχους με τον Μπαρέλα! Μόνος του απέναντι στον Πόουπ κατάφερε να στείλει τη μπάλα δίπλα έξω

49' Κακή η εκτέλεση του Τζέιμς, πάνω από την εστία του Ντοναρούμα η μπάλα

48' Κάρτα στον Μπονούτσι και φάουλ σε εξαιρετική θέση για την Αγγλία

46' Σέντρα στο Β’ μέρος

45' Τέλος του Α’ μέρους. Στο 0-0 οι δύο ομάδες

36' Να θυμίσουμε ότι σε περίπτωση που Ιταλία και Αγγλία μείνουν ισόπαλες και η Ουγγαρία επιβληθεί της Γερμανίας, τότε οι Ούγγροι κλειδώνουν από απόψε την πρωτιά και προκρίνονται στο Final-4 του Nations League

27΄   Κακό κοντρόλ του Ρασπαντόρι από το ύψος του πέναλτι, χάνεται η ευκαιρία για τους Ιταλούς

20' Αργός ο ρυθμός του παιχνιδιού χωρίς την μεγάλη φάση ακόμη στο ματς

12' Έχε ισορροπήσει στα τελευταία λεπτά η Αγγλία που ψάχνει χώρους για να απειλήσει την εστία του Ντοναρούμα

5' Κεφαλιά του Σκαμάκα, αποκρούει σε κόρνερ ο Πόουπ

1' Έναρξη του παιχνιδιού

Ιταλία: Ντοναρούμα, Ντι Λορένζο, Μπονούτσι, Ασέρμπι, Τολόι, Κριστάντε, Ζορζίνιο, Ντιμάρκο, Ρασπαντόρι, Σκαμάκα, Μπαρέλλα.

Αγγλία: Πόουπ, Γουόλκερ, Τζειμς, Ράις, Ντάιερ, Μαγκουάιαρ, Σάκα, Μπέλινγχαμ, Κέιν, Στέρλινγκ, Φόντεν.