Έσωσε τον βαθμό ο Εμπαπέ, αλλά δεν... σώθηκε η Γαλλία

Ο ανέτοιμος Κιλιάν Εμπαπέ πέρασε αλλαγή, ισοφάρισε και έδωσε τον βαθμό στη Γαλλία στην έδρα της Αυστρία

Ακόμα μία απώλεια βαθμών στη φετινή διοργάνωση του Nations League για τη Γαλλία, η οποία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του γκρουπ 1 της League A, ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της Αυστρίας (2η, 4β.). Βέβαια, οι «τρικολόρ» μπορεί να έμειναν χωρίς νίκη -όντας τελευταίοι- στον όμιλο, αλλά μάλλον πρέπει να είναι ευχαριστημένοι. Κι αυτό διότι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τη «χρυσή» αλλαγή, Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος -παρότι ανέτοιμος- τους πήρε από το χέρι και ισοφάρισε στο 83', έχοντας και δοκάρι στο 87'.

Αρκετά ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο και χωρίς πολλές φάσεις στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ο Μπενζεμά προειδοποίησε στο 18', ωστόσο η Αυστρία ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 37' ο Λάιμερ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, με τον Βάιμαν να πιάνει πλασέ στην κίνηση από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με άκρως επιθετικές διαθέσεις στο δεύτερο μέρος, αυξάνοντας την πίεσή τους όσο περνούσαν τα λεπτά. Στο 63' πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Εμπαπέ, ενώ στο 79' μπήκε και ο Ενκουκού. Ο δεύτερος ήταν εκείνος που έσπασε στον αστέρα της Παρί Σεν Ζερμέν, ο οποίος έπιασε ιδανικό πλασέ για το 1-1.

Στο 87' η ομάδα του Ντιντιέ Ντεσάν έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή, αλλά το σουτ του Εμπαπέ σταμάτησε στο δοκάρι, με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι και την τελευταία αγωνιστική και τους «τρικολόρ» να… φλερτάρουν ακόμα και με τον υποβιβασμό στη League B.