Άνοδος με ήττα για Τουρκία, νίκη στο τέλος για Λουξεμβούργο

Η αδιάφορη Τουρκία έχασε 1-2 στις Νήσους Φερόε. Νίκη στις καθυστερήσεις για το Λουξεμβούργο

Η αδιάφορη Τουρκία έχασε 1-2 στις Νήσους Φερόε για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του πρώτου ομίλου της τρίτης κατηγορίας του Nations League και απλά δεν ολοκλήρωσε θετικά το γκρουπ, έχοντας εξασφαλίσει από την προηγούμενη αγωνιστική την πρωτιά και την άνοδο στη δεύτερη κατηγορία.

«Σφράγισε» τον υποβιβασμό της Λιθουανίας στην τέταρτη κατηγορία το Λουξεμβούργο, νικώντας τη στις Κάτω Χώρες 1-0.

Φερόε-Τουρκία 2-1

Οι νησιώτες ξεκίνησαν πιο δυνατά και έχασαν μια ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Τούρκοι ισορρόπησαν στη συνέχεια και έχασαν ευκαιρία με τον Οζγκούν, αλλά οι γηπεδούχοι ξαναπήραν την πρωτοβουλία και, με πρωταγωνιστή τον Ολσεν, δημιούργησαν ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Στο 41’, ακυρώθηκε γκολ του Ακτούρκογλου ως οφσάιντ, μέσω VAR, και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Οι νησιώτες μπήκαν «φουριόζοι» στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν το 1-0 στο 51’.Τοτε, ο Βάτνχαμαρ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή και εκεί την πήρε ο Ντάβιντσεν και με καταπληκτικό πλασέ-βολέ την έστειλε στα δίχτυα. Στο 59’, ο Αντρέασεν έκανε τη σέντρα και με πλασέ ο Εντμουντσον έκανε το 2-0. Στο 65’, ο Καμπάκ και στο 66’ ο Καχβετσί έχασαν από μια καλή ευκαιρία για να μειώσουν για τους γείτονες. Στο 85’, ο Μίκελσεν απάντησε για τους γηπεδούχους και στο 89’ η Τουρκία μείωσε, όταν έγινε ωραίος συνδυασμός στο κέντρο, ο Ντουρσούν έκανε την ψηλοκρεμαστή μπαλιά, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο και ο Γκουρλέρ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το τελικό 2-1, έχοντας χάσει προηγουμένως μια καλή ευκαιρία.

Λουξεμβούργο-Λιθουανία 1-0

Οι Λιθουανοί ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία, με τους γηπεδούχους να έχουν μια καλή στιγμή στο 29’ με τον καλύτερο παίκτη τους, τον Ροντρίγκες.

Οι Λιθουανοί έχασαν δύο καλές ευκαιρίες στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης για να προηγηθούν, όμως το Λουξεμβούργο ήταν αυτό που σκόραρε στο 61’ με το απευθείας πλασέ του Ροντρίγκες, αλλά το VAR έδειξε πως ο σκόρερ ήταν οφσάιντ στην μπαλιά που δέχτηκε από πίσω. Οι πρώην Σοβιετικοί απάντησαν με τέσσερις καλές ευκαιρίες, τις τρεις εξ αυτών με πρωταγωνιστή τον Νοβίκοβας. Τελικά, στο 89΄ο Μπαρέιρο έκανε τη σέντρα στον Ροντρίγκες και αυτός πήρε την εκδίκηση για το γκολ που του ακυρώθηκε νωρίτερα και έκανε το τελικό 1-0.