Ο Πούλισικ «καθάρισε» το Ιράν και έστειλε τις ΗΠΑ στους «16»! (vid)

Πολύτιμη νίκη των ΗΠΑ επί του Ιράν και πρόκριση στην επόμενη φάση

Πανηγυρική πρόκριση στη φάση των «16» για τις ΗΠΑ. Με σκόρερ τον Κρίστιαν Πούλισικ στο 38' η ομάδα του Γκρέγκ Μπεράλτερ, επικράτησε με σκορ 1-0 του μαχητικού Ιράν και θα αντιμετωπίσει την Ολλανδία στα νοκ-άουτ.

Για πέναλτι φωνάζουν οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρόζ στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων για μαρκάρισμα στον Ανσαριφάρντ, όμως ο Λαόθ έπειτα από την χρήση του VAR δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.
Ανορθόδοξος ο τρόπος παιχνιδιού των ηττημένων που έχασαν με τραυματισμό τον παίκτη της ΑΕΚ, Μιλάντ Μοχαμάντι στο πρώτο μέρος.

Στο μυαλό των κόουτς
Με 4-3-3 παρέταξε το Ιράν ο πολύπειρος, Κάρλος Κεϊρόζ. Στα γκολποστ επέστρεψε ο Μπεϊρανβάντ. Η τετράδα της άμυνας απαρτιζόταν από τον Ρεζαϊάν, τον Χοσεϊνί, τον Πουραλιγκάντζι και τον Μοχαμάντι. Στην τριάδα των χαφ, αγωνίστηκαν ο Νουρουλαχί, ο Εζατολάχι και ο Χατζισαφί, ενώ μπροστά έπαιξαν Ταρεμί, Γκολιζαντέχ και Αζμούν.
Για τις ΗΠΑ ο Γκρέγκ Μπεράλτερ προτίμησε και αυτός το 4-3-3. Ο Τέρνερ ήταν στο τέρμα, Ντεστ, Κάρτερ Βίκερς, Ριμ και Ρόμπινσον στην τετράδα της άμυνας. Αμυντικός χαφ ήταν ο Τάιλερ Άνταμς, με τον ΜακΚένι δίπλα του. Ο Μούσα κινούνταν δεξιά, ο Πούλισικ αριστερά, και ο Γουεά πίσω από τον Σάργκεντ.

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης οι Αμερικανοί ήταν εκείνοι που πίεζαν καθώς το μοναδικό αποτέλεσμα που κυνηγούσαν ήταν η νίκη. Οι παίκτες του Γκρέγκ Μπεάλτερ, είχαν ως κύριο εκφραστή των επιθέσεων τους τον Ουίνστον ΜακΚένι, που μοίραζε την μπάλα και έτρεχε σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου.
Στο 9’ ο Μούσα ήταν αυτός που απείλησε την ιρανική εστία για πρώτη φορά, όμως το σουτ του έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο εξτρέμ της Βαλένθια, έκανε τη σέντρα με τον Κρίστιαν Πούλισκ να προλαβαίνει τον Χοσεϊνί και να κάνει την κεφαλιά όμως ο Μπεϊρανβάντ μπλόκαρε.

Οι παίκτες του Κάρλος Κεϊρόζ προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση όμως οι ΗΠΑ ασκούσαν ασφυκτική πίεση και απείλησαν για ακόμη μια φορά στο 17’ με τον Ρόμπινσον να σεντράρει επικίνδυνα, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.
Το Ιράν έκανε την πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Τέρνερ στο 21’ με τον Ταρεμί να μην καταφέρνει να γυρίσει σωστά την μπάλα στον Αζμούν καθώς ο Ριμ έκοψε. Έξι λεπτά αργότερα, ο Γουεά, μετά από σουτ του Πούλισικ έκανε την κεφαλιά η οποία ήταν αδύναμη και κατέληξε πάνω στον Μπεϊρανβάντ. Η μονοτονία συνεχίστηκε και οι ΗΠΑ έχασαν στο 33’ ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με το δυνατό σουτ του Σάργκεντ να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 38’ ο Πούλισικ, έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για την ομάδα του. Ο ΜακΚένι σήκωσε το κεφάλι, σημάδεψε τον Ντεστ που είχε πατήσει περιοχή, ο τελευταίος γύρισε την μπάλα με το κεφάλι στον επερχόμενο Πούλισικ που έκανε με προβολή το 1-0. Μάλιστα, ο εξτρέμ της Τσέλσι στην προσπάθεια του να σκοράρει τραυματίστηκε και πέρασε προσωρινά εκτός γηπέδου.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους ο Γουεά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης της Λιλ ήταν εκτεθειμένος και το 1-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο καθώς το παιχνίδι έγινε αρκετά σκληρό και βγήκαν αρκετές κάρτες από το τσεπάκι του Λαόθ. Ωστόσο, μόλις στο 47' ο Σάργκεντ απείλησε με δυνατό σουτ από πλάγια θέση με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 52' το Ιράν πάτησε περιοχή με τον Γκόντος να πιάνει την κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Εζατολαχί με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Το ματς συνέχισε να είναι σκληρό και χωρίς ευκαιρίες μέχρι το 65'. Εκεί ο Αμπντουλαχί, μπήκε στην περιοχή των ΗΠΑ, γύρισε παράλληλα στον Γκόντος που με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τέρνερ.

Οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αλλαγές, ωστόσο το τέμπο παρέμεινε ίδιο, με τις ΗΠΑ να αμύνονται και το Ιράν να πιέζει. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά μέχρι το δέκατο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ανσαριφάρντ που είχε περάσει νωρίτερα στο ματς, βρέθηκε στο χορτάρι εντός της μικρής περιοχής και ζήτησε πέναλτι για τράβηγμα του Ζίμερμαν, ωστόσο ο Λαόθ μετά και την συμβουλή της ομάδας του VAR δεν υπέδειξε το πέναλτι με το 1-0 να μένει ως τη λήξη του ματς με τις ΗΠΑ να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση.

Sport-fm.gr

Το 24sports για ακόμη μια φορά πρωτοπορεί προσφέροντας σας μια μοναδική εμπειρία για όλο το παγκόσμιο κύπελλο. Πιο κάτω θα βρείτε όλα τα παιχνίδια της διοργάνωσης, ενώ πατώντας δίπλα απ’ το ζευγάρι που επιθυμείτε θα βρείτε όλες τις λεπτομέρειες του αγώνα (ώρα και ημέρα διεξαγωγής, στάδιο, προϊστορία, φόρμα ομάδων, ενδεκάδες, ζωντανή ενημέρωση και στατιστικά).