Εμπαπέ: Η συγκλονιστική παράσταση του ηττημένου

O Κιλιάν Εμπαπέ πραγματοποίησε μία μυθική εμφάνιση προσπαθώντας να πάει κόντρα στο... πεπρωμένο

Χθες βράδυ, δεν ήταν η στιγμή της Γαλλίας. Σήμερα, ο Θεός του ποδοσφαίρου επέλεξε να δώσει το βαρύτιμο τρόπαιο σε κάποιον που το χρωστούσε, στον Λιονέλ Μέσι.

Ένας μόνο προσπάθησε να αλλάξει το... πεπρωμένο, κάνοντας τα αδύνατα... δυνατά. Πέτυχε χατ τρικ σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου ισοφαρίζοντας... στοιχειωμένο ρεκόρ από το 1966 και παρά το γεγονός πως βρίσκεται δύο μέρες πριν κλείσει 24 χρονιά ζωής, έκανε μία τεράστια εμφάνιση στον τελικό του Μουντιάλ κόντρα στην Αργεντινή. Βλέποντας τα σημερινά του επιτεύγματα, μία ερώτηση έχει καρφωθεί στο μυαλό όλων: Τι παράσταση έδωσες, ρε Κιλιάν;

Η Γαλλία δεν ξεκίνησε καθόλου καλά στο ματς. Άφησε τους Αργεντινούς να κάνουν το παιχνίδι τους και δεν είχε καθόλου φαντασία. Γενικότερα, οι ποδοσφαιριστές του Ντιντιέ Ντεσάν ήταν σαν να κατέβηκαν χωρίς πλάνο στον αγωνιστικό χώρο. Τόσο οι «τρικολόρ», όσο και ο ίδιος ο Εμπαπέ, ήταν εξαφανισμένοι μέχρι το 70ο λεπτό.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 23ο λεπτό, ενώ 13 λεπτά αργότερα, οι παίκτες της «αλμπισελέστε» πέτυχαν ένα υπέροχο τέρμα, με την μπάλα να ξεκινά από τα πόδια του «πούλγκα», να καταλήγει σε αυτά του Ντι Μαρία έπειτα από τέσσερις πάσες και να γίνεται το 2-0.

Οι Γάλλοι δεν είχαν απάντηση σε κανένα από τα δύο τέρματα. Για αυτό το λόγο, ο ομοσπονδιακός τεχνικός ήταν φανερά απογοητευμένος από την εικόνα του αγώνα και αναγκάστηκε να κάνει δύο αλλαγές στο 41ο λεπτό, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Τουράμ και Κόλο Μουανί αντί των Ολιβιέ Ζιρού και Ουσμάν Ντεμπελέ.

Ούτε αυτή η κίνηση φάνηκε να αποδίδει. Η Αργεντινή ήταν αυτή που είχε την κατοχή, αυτή που δημιουργούσε -όποτε το επιθυμούσε- προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Ωστόσο, ο Κιλιάν Εμπαπέ δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Έχοντας ήδη κατακτήσει ένα Παγκόσμιο Κύπελλο, το 2018 στη Μόσχα, ο Παριζιάνος αστέρας προειδοποίησε τον Εμιλιάνο Μαρτίνες στο 71ο λεπτό. Από το 80' και μετά, όμως, πήρε «φωτιά». Αρχικά, εκτέλεσε υποδειγματικά το πέναλτι που κέρδισε ο Κόλο Μουανί, με τον Ντίμπου να ακουμπά την μπάλα αλλά να είναι αδύνατο να αντιδράσει......Ένα λεπτό αργότερο με ένα απίθανο βολ πλανέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Την ημέρα που όλοι κρύφτηκαν, ο Κιλιάν Εμπαπέ βγήκε μπροστά, δείχνοντας πως αυτός είναι ο πραγματικός ηγέτης των «τρικολόρ».

Κι όταν τα πράγματα στράβωσαν και πάλι, αυτός ήταν ξανά εκεί. Με ακόμη ένα άπιαστο πέναλτι, έστειλε το ματς στη... ρώσικη ρουλέτα και αν ήταν στη θέση του Κόλο Μουανί στο 120'+3', όλοι γνωρίζουμε πολύ καλά ποιος θα ήταν ο πρωταθλητής κόσμου. Φυσικά με τα αν, η συζήτηση δεν έχει ουσία, αλλά ο Εμπαπέ έκανε μια μυθική εμφάνιση για να πάει κόντρα στον ίδιο τον... Θεό.
Ακόμη και στη διαδικασία των πέναλτι, δεν λάθεψε, εκτελώντας εύστοχα το πρώτο της χώρας του. Αυτό που αποδείχτηκε περίτρανα, ήταν πως δεν υπήρχε κάποιος άξιος συμπαραστάτης του στον αγωνιστικό χώρο. Ο Κομάν νικήθηκε εύκολα από τον Μαρτίνες, ενώ ο Τσουαμενί έδειξε την απειρία του και έστειλε την μπάλα δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Σε αντίθεση με τον Μέσι, που βρήκε μετά από πάρα πολλά χρόνια το έτερον του ήμισυ στην εθνική ομάδα, έχοντας στον πλευρό του τον... θεόσταλτο Ντίμπου!

Ο Γάλλος φορ έφτασε πολύ κοντά στο να κατακτήσει ακόμη ένα βαρύτιμο τρόπαιο, λίγο πριν συμπληρώσει τα 24 του χρόνια. Για την ακρίβεια, ήταν αυτός που προσπάθησε ΟΛΟΜΟΝΑΧΟΣ να κουβαλήσει στις πλάτες του ολόκληρο το έθνος της Γαλλίας. Δυστυχώς, για τον ίδιο, σήμερα ήταν η μέρα του συμπαίκτη του στην Παρί Σεν Ζερμέν, Λιονέλ Μέσι να φτάσει στην κορυφή του κόσμου.
Το ευτυχές για τον ίδιο, είναι πως αν συνεχίσει έτσι, θα είναι ο μοναδικός που θα μπορέσει να πλησιάσει την... τεράστια καριέρα του Αργεντινού μάγου!