Με σόου του Νεϊμάρ η «Σελεσάο» κέρδισε το Περού (vid)

Ο Βραζιλιάνος στάρ πέτυχε χατ-τρικ

Ο Νεϊμάρ έδωσε το δικό του... σόου στην Λίμα, έγραψε ιστορία και με χατ-τρικ οδήγησε την Βραζιλία στο «2 στα 2» αφού επικράτησε με 4-2 μέσα στο Περού.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την Βραζιλία που βρέθηκε να χάνει με 1-0 μετά από γκολ του Καρίγιο μόλις στο 6ο λεπτό. Αλλά πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με τον Νεϊμάρ να μην αστοχεί στο πρώτο πέναλτι που κέρδισε στο 26ο λεπτό. Πέντε λεπτά αργότερα ο άσος της Παρί σκόραρε και πάλι αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο δεύτερο μέρος το Περού έκανε πάλι την έκπληξη κόντρα στην ροή του αγώνα όταν το σουτ του Τάπια... βρήκε σε αντίπαλο με την μπάλα να αλλάζει πορεία και τον Έβερτον να μην μπορεί να αντιδράσει στο 59ο λεπτό. Η Βραζιλία όμως απάντησε άμεσα, με τον Φιρμίνο να πιάνει την κεφαλιά στην μικρή περιοχή και να δίνει... έτοιμο γκολ στον Ριτσαρλίνσον για το 2-2 στο 65ο. Ο διαιτητής χρειάστηκε το VAR για να αποφασίσει πως τελικά ο Φιρμίνο ήταν σε κανονική θέση όταν έκανε την κεφαλιά.

Το VAR χρειάστηκε και στις επόμενες δύο κρίσιμες φάσεις. Στο 82ο όταν ο Νεϊμάρ βρέθηκε στο έδαφος στην μικρή περιοχή και ο διαιτητής έδειξε πέναλτι για σπρώξιμο πάνω στον άσο της Παρί ο οποίος δεν αστόχησε και έκανε το 2-3. Στο 92ο το VAR ήταν αυτό που έδειξε στον διαιτητή πως ο Ζαμπράνο έπρεπε να αποβληθεί για επικίνδυνο παιχνίδι, μετά από αγκωνιά πάνω στον Ριτσαρλίνσον, ενώ αρχικά είχε δεχθεί την κίτρινη κάρτα.

Με δέκα ποδοσφαιριστές το Περού δεν είχε πολλές ελπίδες, τις οποίες «εξαφάνισε» ο Νεϊμάρ που έκανε χατ-τρικ με σουτ από την περιοχή, πετυχαίνοντας το 64ο γκολ του με την «Σελεσάο» και φτάνοντας στην 2η θέση των σκόρερ πίσω από τον Πελέ που έχει 77 και μπροστά από το «Φαινόμενο», τον Ρονάλντο που έχει 62 γκολ.

Η Βραζιλία κέρδισε με 2-4 και παρέμεινε αήττητη μετά από δύο αγωνιστικές στα προκριματικά της Λ. Αμερικής για το Μουντιάλ του 2022.

Διοργανώσεις: Τελευταία Ενημέρωση