Ξέρανε τη Ρόμα η Ζάλτσμπουργκ

Βλέπει πρόκριση η Σαχτάρ!

Το πάνω χέρι για την πρόκριση πήρε η Ζάλτσμπουργκ! Οι Αυστριακοί βρήκαν γκολ στο φινάλε κόντρα στη Ρόμα, τη λύγισαν με 1-0 και πήραν προβάδισμα για να βρεθούν στη φάση των «16» του Europa League.

Ένα ματς που είχε τρελό ρυθμό στο πρώτο 35λεπτο αλλά δεν είχε γκολ. Η Ζάλτσμπουργκ ξεκίνησε… αγριεμένη με 8 τελικές στο πρώτο τέταρτο αλλά η αστοχία και ο Ρουί Πατρίσιο είχαν ως αποτέλεσμα να μένει το μηδέν, ενώ η Ρόμα στη συνέχεια ανέβηκε και πήρε τα ηνία, χωρίς ωστόσο να βρει τις μεγάλες φάσεις. Βέβαια, στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Έιμπραχαμ σπατάλησε δύο ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, η πρώτη με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ζαλέφσκι και η δεύτερη σε τετ-α-τετ που νικήθηκε από τον αντίπαλο κίπερ.

Παρόμοια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τη Ζάλτσμπουργκ να παίζει πιο μαζεμένα και η Ρόμα πιο επιθετικά, έχοντας και δοκάρι με τον Κριστάντε. Τα λεπτά περνούσαν και όλα έδειχναν πως πάμε για… σβηστό 0-0, αφού από το 70’ και μετά είχε πέσει αισθητά ο ρυθμός. Κάτι που βόλεψε τους γηπεδούχους μιας και βρήκαν το γκολ της νίκης στο 88’ με κεφαλιά του Καπάλδο έπειτα από σέντρα του Πάβλοβιτς, γράφοντας το τελικό 1-0.

Στην Πολωνία, εκεί όπου δίνει τα ευρωπαϊκά της ματς η Σαχτάρ λόγω του πολέμου στην Ουκρανία, η ομάδα από το Ντόνετσκ επικράτησε 2-1 της Ρεν και πήρε προβάδισμα για να προκριθεί στους «16».

Η απουσία ρυθμού δεν φάνηκε από τους Ουκρανούς, οι οποίοι προηγήθηκαν στο 11’ με τον Κρισκίφ, ενώ ο Μπονταρένκο στο 45’+1’ έγραψε το 2-0 με εκτέλεση πέναλτι. Παρότι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι συνολικά, χαλάρωσαν στο δεύτερο μέρος και είδαν τους Γάλλους να βγάζουν αντίδραση, μειώνοντας σε 2-1. Ήταν το 59ο λεπτό με τον Ντοκού να μοιράζει και τον Τόκο-Εκαμπί να σκοράρει και να βρίσκει ένα πολύτιμο γκολ για τους φιλοξενούμενους ενόψει της ρεβάνς.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση