Ξεκίνησαν με «διπλά» Ρόμα και Κλουζ!

Τα αποτελέσματα του πρώτου ομίλου στο Γιουρόπα Λιγκ

Διπλό με ανατροπή για τη Ρόμα, που επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις.

Στο 12ο λεπτό η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρίντερ από τον Κριστάντε και ο Ενσαμέ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0.

Η πρώτη αξιόλογη φάση της Ρόμα ήρθε στο 41’, με τον Πέρεθ να κάνει φοβερή ενέργεια αλλά το πλασέ του να κοντράρει και να περνά ελάχιστα έξω.

Η Ρόμα πίεσε στην επανάληψη και στο 69’ο Ντζέκο έβγαλε κάθετα στον Πέρες που πλάσαρε από δεξιά για το 1-1.

Στο 71’ η κεφαλιά του Μπίργκι πέρασε μόλις έξω αλλά στο 74’ ο Μχιταριάν σέντραρε από δεξιά και ο Κούμπουλα με κεφαλιά έκανε το 1-2. Στο 86ο λεπτό, ο Λόπεθ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Ελία.

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμόους, Λουστενμπέργκερ, Μπίργκι, Τσέζιγκερ, Σιέρο (79’ Γκαούντινο), Χεφτί, Ρίντερ (70’ Αεμπίσερ), Μακέιρας, Ενσαμέ (79’ Σιμπατσό), Φάσναχτ, Ενγκαμελέ (65’ Ελία)

ΡΟΜΑ: Πάου Λόπεθ, Φάτσιο, Ζουάν Ζέσους (70’ Πελεγκρίνι), Κούμπουλα, Μπρούνο Πέρες, Κάρσντορπ (46’ Σπινάτσολα), Βιγιάρ (59’ Βερετού), Κριστάντε, Πέδρο (59’ Μχιταριάν), Πέρεθ, Μαγιοράλ (59’ Ντζέκο)

ΤΣΣΚΑ ΣΟΦΙΑΣ-ΚΛΟΥΖ: 0-2

Με το δεξί στη διοργάνωση η Κλουζ που κέρδισε με 2-0 την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Σόφια.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Μπαλγκραντεάν έσωσε μετά από σουτ του Γιόμοβ, όπως έκανε και στο 7’ μετά από προσπάθεια του Γιούγκα και στο 10’ είπε όχι και σε συρτό σουτ του Σανκαρέ. Στο 14’ το μακρινό σουτ του Γιούγκα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 24’ ο Μπαλγκραντεάν σταμάτησε και τον Σο. Στο 31ο λεπτό ο Μπουσάτο απέκρουσε μετά από σουτ του Παούν, ενώ στο 35’ ακυρώθηκε γκολ του Ντζόκοβιτς.

Η Κλουζ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 43’ μετά από κόρνερ του Ντεάκ, ο Ροντόν με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Στο 57’ το σουτ του Τιάγκο Ροντρίγκες κόντραρε σε σώματα και στο 74’ ο Ντεάκ έκανε το 0-2 με πέναλτι.

ΤΣΣΚΑ: Μπουσάτο, Βιόν, Αντόβ, Ματέι, Μαζικού, Γιούγκα, Τιάγκο Ροντρίγκες (80’ Μπελτράμ), Σινκλέρ (63’ Κεϊτά), Σανκαρέ (70’ Αχμέντοβ), Σο, Γιόμοβ (80’ Ενρίκε)

ΚΛΟΥΖ: Μπαλγκραντεάν, Μπούρκα, Καμόρα, Βινίσιους, Σούσιτς, Χόμπαν, Ντεάκ (78’ Τσιπτσίου), Ντζόκοβιτς, Παούν (83’ Περέιρα), Ροντόν (87’ Τσάρνατ), Ντεμπέλιου (87’ Νόιτους)

<div style="width: 100%; height: 0px; position: relative; padding-bottom: 56.250%;"><iframe src="https://streamable.com/e/pkiq57" frameborder="0" width="100%" height="100%" allowfullscreen style="width: 100%; height: 100%; position: absolute;"></iframe></div>

Πηγή: aek365,org