Την χάλασε σε Ρέιντζερς η φοβερή Σλάβια Πράγας!

Μετά τη Λέστερ, η σούπερ Σλάβια Πράγας έστειλε... σπίτι της και την Ρέιντζερς

Σλάβια Πράγας με σπασμένα τα... φρένα! Οι Τσέχοι την... χάλασαν σε Ρέιντζερς και Ελλάδα, αφού με το 2-0 που επικράτησαν στη Σκωτία (και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα) πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Εuropa League και αφήνουν οριστικά 20η την χώρα μας στο ευρωπαϊκό ranking. Δεύτερο... βρετανικό θύμα στη σειρά αφού στον προηγούμενο γύρο είχε στείλει «σπίτι της» την Λέστερ!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους, αφού ο Μπορίλ «έφτιαξε» το 1-0 του Ολαγίνκα στο 14ο λεπτό. Η Σλάβια είχε βρει το πολυπόθητο εκτός έδρας γκολ και έβαζε από νωρίς δύσκολα στην Ρέιντζερς η οποία πήρε τα ηνία, αλλά δυσκολευόταν πάρα πολύ να απειλήσει την καλοστημένη ομάδα του Γίντριχ Τρπισόφσκι. Το ημίχρονο βγήκε αναίμακτα για τους Τσέχους, οι οποίοι δέχονταν πίεση αλλά δεν «μασούσαν» και το έργο τους έγινε ακόμη πιο εύκολο στο 61ο λεπτό όταν ο Ρούφε (που είχε μπει στο ματς στο 55' αντί του Άρφιλντ) με... καρατιά βρήκε στο κεφάλι και τραυμάτισε τον Κόλαρ που αποχώρησε με φορείο για να δώσει τη θέση του στον Βάγκνερ.

Λίγο αργότερα δε, στο 73' ο Μπαλογκαν πήγε πολύ δυνατά στον Σίμα για να αποβληθεί με δεύτερη κίτρινη και να αφήσει την Ρέιντζερς με εννιά ποδοσφαιριστές! Στα... καπάκια, η σεμνή τελετή έλαβε τέλος αφού ο Στάντσιου με φοβερή εκτέλεση φάουλ από τα 25 μέτρα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει ΜακΓκρέγκορ για το 2-0, που παρέμεινε μέχρι το φινάλε και χάρισε μια σπουδαία πρόκρισης στην Σλάβια Πράγας!