Θρίαμβος στη ματσάρα της Ανδαλουσίας για Ρέιντζερς και… στο Conference η Μπέτις!

Μια πολύ μεγάλη νίκη με 3-2 πανηγύρισε στην έδρα της Μπέτις η Ρέιντζερς

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων στο Europa League, με τη Ρέιντζερς να πανηγυρίζει μεγάλο διπλό (2-3) στην έδρα της Μπέτις, τερματίζοντας στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου και αφήνοντας τους Ανδαλουσιανούς στην 3η θέση που οδηγεί στα playoffs του Conference League. Στα playoffs του Europa η Σπάρτα Πράγας μετά την άνετη νίκη της επί του Άρη Λεμεσού, ενώ Αταλάντα και Σπόρτινγκ επικράτησαν των Ράκοβ και Στουρμ Γκρατς αντίστοιχα, τερματίζοντας στις δύο πρώτες θέσεις του 4ου ομίλου!

3ος Όμιλος
Στο συναρπαστικότερο παιχνίδι της βραδιάς, η Ρέιντζερς θριάμβευσε στην εκτός έδρας αναμέτρησή της με την Μπέτις, παίρνοντας τη μεγάλη νίκη με 3-2 και τερματίζοντας στην πρώτη θέση του 3ου ομίλου, αφήνοντας παράλληλα την Μπέτις στην τρίτη θέση που οδηγεί στο Conference! Ο Σίμα άνοιξε το σκορ στο 10', με τον Μιράντα να ισοφαρίζει άμεσα (14') για τους γηπεδούχους, πριν ο Ντέσερς βάλει εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους, στο 20'. Το συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» ολοκληρώθηκε με τον Πέρεθ να ισοφαρίζει για χάρη της Μπέτις, ενώ ο Ρουφ σκόραρε το «χρυσό» γκολ για τους Σκωτσέζους, στο 78ο λεπτό!

Ο Άρης Λεμεσού παραδόθηκε άνευ όρων στην Σπάρτα Πράγας, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-1 και μένοντας στην τελευταία θέση του ομίλου. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο τέταρτο κιόλας λεπτό, με τον Κούχτα, πριν διπλασιάσει το προβάδισμά της πριν καν συμπληρωθούν 12 λεπτά αγώνα, με γκολ του Μπιρμάντσεβιτς. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε ξανά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45’+1’) για το 3-0, ενώ ο Άρης απείλησε ελάχιστα στο δεύτερο 45λεπτο και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μπένγκτσον για το τελικό 1-3.

Η τελευταία αγωνιστική:
Μπέτις-Ρέιντζερς 2-3
(84’ Μπένγκτσον - 14’ Μιράντα, 37’ Πέρεθ – 10’ Σίμα, 20’ Ντέσερς, 78’ Ρουφ)
Άρης Λεμεσού-Σπάρτα Πράγας 1-3
(4’ Κούχτα, 11’, 45’+1’ Μπιρμάντσεβιτς)
Η τελική βαθμολογία του ομίλου:

4ος Όμιλος

Αταλάντα και Σπόρτινγκ είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκρισή τους πριν την 6η αγωνιστική, ολοκληρώνοντας ιδανικά και με άνετες νίκες τις υποχρεώσεις τους στον όμιλο! Παρότι αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της, η Αταλάντα πανηγύρισε τη νίκη με 4-0 επί της Ράκοβ, για την οποία δεν αγωνίστηκαν οι Παπανικολάου και Τσιφτσής. Ο Μουριέλ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Γκασπερίνι στο 14’ και ο Μπονφάντι έκανε το 0-2 στο 26’, ενώ ο Μουριέλ σκόραρε το δεύτερο γκολ του στην βραδιά στο 73’, πριν ο Ντε Κέτελαρ σκοράρει στο 90’+4’, για το τρίποντο με το οποίο η Αταλάντα τερμάτισε στην κορυφή!

Άνετη νίκη πήρε και η Σπόρτινγκ, επικρατώντας με 3-0 της Στουρμ Γκρατς στο «Σοζέ Αρβαλάδε», αλλά μένοντας δεύτερη, τρεις βαθμούς πίσω από τους Ιταλούς. Ο Γιόκερες έδωσε στους Πορτογάλους το προβάδισμα στο 39’, ενώ ο Ινάσιο χρίστηκε σκόρερ στο 61’ και στο 70’, «σφραγίζοντας» την νίκη για την ομάδα της Λισαβόνας! Όσο για τους Αυστριακούς, τερμάτισαν τρίτοι και θα συνεχίσουν στα playoffs του Conference League, έχοντας το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Ράκοβ.

Ράκοβ-Αταλάντα 0-4
(14’, 73’ Μουριέλ, 26’ Μπονφάντι, 90’+2’ Ντε Κέτελαρ)
Σπόρτινγκ-Στουρμ Γκρατς 3-0