Σώθηκε στα... χασομέρια η Σοσιεδάδ, αυτοκτονία για Άλκμααρ!

H Άλκμααρ έχασε την πρόκριση από τη Ριέκα!

Η Σοσιεδάδ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης κόντρα στη Νάπολι (1-1) και αμφότερες προκρίθηκαν παρέα, με την Άλκμααρ να χάνει την πρόκριση από τη Ριέκα!

Απίστευτη πρόκριση για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ που με γκολ στις καθυστερήσεις έφυγε με το 1-1 από το «Diego Armando Maradona» απέναντι στη Νάπολι και πήρε την πρόκριση ως δεύτερη στον όμιλο με τους «παρτενοπέι» στην πρώτη θέση. Εξαιρετικό παιχνίδι στον Ιταλικό νότο με τους Βάσκους να έχουν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια την αναμέτρηση αλλά να χάνουν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Η Νάπολι βρήκε το γκολ που έψαχνε κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ενώ η Σοσιεδάδ σώθηκε στις καθυστερήσεις φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 2' με σουτ του Πόρτου που απέκρουσε ο Οσπίνα, όπως και στο 13' πλασέ του Γουίλιαν Ζοζέ, μετά από γύρισμα του Γιανουζάι. Στο 19' νέα τεράστια ευκαιρία για τους Βάσκους που βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Γουίλιαν Ζοζέ να γυρίζει για τον Πόρτου που σε κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα λίγο έξω. Στο 26' η Νάπολι έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Ινσίνιε να εκτελεί ένα κόρνερ και την μπάλα μετά από κόντρες να στρώνεται στον Μπακαγιόκο που από πολύ κοντά την έστειλε λίγο έξω. Στο 35' οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ με τον Μέρτενς να εκτελεί ένα κόρνερ, τους αμυντικούς να διώχνουν και την μπάλα να φτάνει στον Ζιελίνσκι που με απίθανο βολέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έκανε το 1-0.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 46' με τον Γιανουζάι να εκτελεί ένα φάουλ για τον Μερίνο που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Οσπίνα απέκρουσε, ενώ στο 57' ο Μπαρενετσέα γύρισε για τον Γουίλιαν Ζοζέ που από εξαιρετική θέση βρήκε αέρα. Στο 89' ακόμα μία ευκαιρία για τους Βάσκους με τον Ισάκ να στέλνει την μπάλα λίγο έξω. Ένα λεπτό αργότερα η Νάπολι απείλησε με σουτ του Ρουίθ που απέκρουσε ο Ρεμίρο. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Σοσιεδάδ λυτρώθηκε με την μπάλα μετά από κόντρες να στρώνεται στον Γουίλιαν Ζοζέ που με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μακσίμοβιτε, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρούι (82' Γκουλάμ), Ζιελίνσκι (74' Ελμάς), Ρουίθ, Μπακαγιόκο (69' Ντέμε), Λοσάνο (69' Πολιτάνο), Μέρτενς (69' Πετάνια), Ινσίνιε

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα (45' Γκοροσαβέλ), Θουμπελδία, Λε Νορμάντ (78' Ισάκ), Μονρεάλ (78' Μουνιόθ), Πόρτου (56' Μπαρενετσέα), Γκεβάρα (78' Σαγκνάν), Μερίνο, Θουμπιμέντι, Γιανουζάι, Γουίλιαν Ζοζέ

ΡΙΕΚΑ - ΑΛΚΜΑΑΡ: 2-1

Γήπεδο: Stadion HNK Rijeka

Αποκλεισμός για την Αλκμάαρ που γνώρισε την ήττα με 2-1 στο «Stadion HNK Rijeka» από την αποκλεισμένη Ριέκα κι έμεινε στην τρίτη θέση του ομίλου.

Η Αλκμάαρ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 4' με αδύναμο πλασέ του Μποαντού που μπλόκαρε ο Νέβιστιτς, όπως και στο 11' σε προσπάθεια και πάλι του Μποαντού. Στο 23' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με κεφαλιά του Μποαντού που πέρασε λίγο έξω, ενώ με τη συμπλήρωση του ωμιώρου ο Νέβιστιτς είπε ''όχι'' στον Κάρλσον. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ακόμα μία ευκαιρία για την Αλκμάαρ με σουτ του Κουπμέινερς που απέκρουσε ο Νέβιστιτς.

Στο 52' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Αντριάσεβιτς να περνά για τον Μενάλο που έκανε ωραία ενέργεια και σουτ για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα η Αλκμάαρ έχασε τεράστια ευκαιρία με την μπάλα να στρώνεται στον Γκούντμουντσον που από πολύ κοντά και εντελώς μόνος, έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω. Στο 57' οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Βάινταλ να κάνει το 1-1 με ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 81' έμειν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Κάρλσον για μαρκάρισμα στον Στέφουλι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Ριέκα έκανε το 2-1 με τον Τόμερτσακ.

ΡΙΕΚΑ: Νέβιστιτς, Τόμετσακ, Τσαπάν, Γκάλοβιτς, Σμόλιτς, Στέφουλι, Αντριάσεβιτς, Χαλίλοβιτς, Λόντσαρ, Μούριτς (71' Κουλένοβιτς), Μενάλο (70' Πάβιτιτς)

ΑΛΚΜΑΑΡ: Μπιζότ, Σουγκαβάρα, Χατζιδιάκος, Μάρτινς Ίντι (18' Λετσέρτ), Βάινταλ, Μίντσο, Γκούντμουντσον (70' Αμποκχάλ), Κουπμέινερς, Στένγκς, Μποαντού (88' Ντρούχιφ), Κάρλσον