Στα προημιτελικά με... 2Χ2 η Ρόμα

Με δύο γκολ του Μαγιοράλ η Ρόμα κέρδισε 2-1 τη Σαχτάρ

Ιταλική ομάδα, με σκορ πρώτου αγώνα υπέρ της με 3-0, σε νοκ άουτ ευρωπαϊκή αναμέτρηση, πολύ απλά σημαίνει… πρόκριση, όπως αποδείχτηκε και στην περίπτωση της Ρόμα!

Οι «τζιαλορόσι» έφυγαν από το Κιεβο με το νικηφόρο 2-1 απέναντι στην Σαχτάρ Ντόνετσκ και, σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα από το πρώτο ματς στο «Ολίμπικο», έκαναν το 2Χ2 εξασφαλίζοντας φυσικά την παρουσία τους στην προημιτελική φάση του φετινού Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο το… σενάριο ήταν βγαλμένο από το βιβλίο οδηγιών του Πάουλο Φονσέκα, με την Ρόμα να αμύνεται με αυτοπεποίθηση και επάρκεια, δημιουργώντας και μερικές καλές ευκαιρίες στην αντεπίθεση.

Την ώρα που οι γηπεδούχοι δυσκολεύθηκαν να βρουν διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, άρα και φάσεις για να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που… τόσο χρειάζονταν.

Αντιθέτως, ήταν οι φιλοξενούμενοι εκείνοι που πέτυχαν τελικά και γκολ με το… καλημέρα στην επανάληψη, στο 48ο λεπτό, χάρη σε κεφαλιά του Μαγιοράλ, ο οποίος έφτασε έτσι τα έξι τέρματα στην διοργάνωση!

Η Σαχτάρ ήθελε πλέον… πέντε τέρματα για να περάσει εκείνη στην επόμενη φάση. Βρήκε ένα, με την προβολή του Ζούνιορ Μοράες λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, αλλά… μέχρι εκεί.

Μάλιστα, η Ρόμα φρόντισε να βρει και δεύτερο γκολ, όταν από την ισπανική συνεργασία των Πέδρο, Πέρεθ και Μαγιοράλ, ο τελευταίος έστειλε ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα του Τρουμπίν, για το 1-2 στο 72’…

Σκορ που διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έδωσε… πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση των Ρωμαίων