Σούπερ ματς στη Λισαβόνα

Νίκη της Λεχ με τη Σταντάρ

Παλικαρίσια ισοπαλία πήρε η Μπενφίκα από τη Ρέιντζερς με 3-3 κι ενώ έχανε με 3-1 και βρισκόταν και με παίκτη λιγότερο από το 19’

Ιδανικό το ξεκίνημα για την Μπενφίκα, καθώς στα 100 περίπου δευτερόλεπτα, ο Ράφα Σίλβα έκανε όμορφη ενέργεια και γύρισμα από δεξιά και η μπάλα βρήκε στο πόδι του Γκόλντσον και κατέληξε στα δίχτυα του ΜακΓκρέγκορ για το 1-0.

Στο 11ο λεπτό το σουτ του Πίτσι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο γύρισμα του Γκονσάλβες στο 18’ πέρασε απ’ όλους και στο επόμενο λεπτό η Μπενφίκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Οταμέντι.

Έτσι στο 24’ ο Ντέιβις άνοιξε όμορφα στον Ταβερνιέ που έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Γκονσάλβες πέτυχε αυτογκόλ για το 1-1 και μάλιστα στο 25’ ο Καμαρά με όμορφο συρτό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχή, έφερε τούμπα το ματς για το 1-2. Στο 31ο λεπτό η κεφαλιά του Αριμπό πέρασε λίγο έξω ενώ στο 35’ την ίδια τύχη είχε και το όμορφο σουτ του Μπάρισιτς και στο 44’ το σουτ του Μορέλος κόντραρε σε σώματα και στην επαναφορά ο Κολομβιανός αστόχησε με κεφαλιά.

Μάλιστα στο 51ο λεπτό ο Ταβερνιέ σέντραρε από δεξιά και ο Μορέλος σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-3.

Στο 54ο λεπτό το μακρινό σουτ του Σίλβα πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 63’ η Ρέιντζερς είχε δοκάρι με τον Κεντ. Στο 68ο λεπτό ο Κεντ έχασε νέα ευκαιρία με όμορφο σουτ και στο 77’ ο Ράφα Σίλβα μείωσε σε 2-3 με πλασέ σε κενό τέρμα.

Στο 87’ ο Βλαχοδήμος έσωσε μετά από σουτ του Μορέλος και στο 90+1’ ο Νούνιεθ με κοντινό πλασέ έκανε το 3-3.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Φερτόνχεν, Γκονσάλβες (46’ Γριμάλδο), Οταμέντι, Ταβάρες (46’ Ζιλμπέρτο), Πίτσι (21’ Ζαρδέλ), Βάιγκλ, Τααράμπ, Σεφέροβιτς (60’ Νούνιεθ), Έβερτον (67’ Βάλντσμιντ), Ράφα Σίλβα

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Μπάρισιτς, Ελάντερ, Γκόλντσον, Ταβερνιέ, Τζακ, Ντέιβις, Αριμπό (70’ Άρφιλντ), Καμαρά, Κεντ, Μορέλος

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ-ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: 3-1

Γήπεδο: INEA stadion

Τους πρώτους της βαθμούς στον όμιλο πήρε η Λεχ Πόζναν που κέρδισε τη Σταντάρ Λιέγης με 3-1 και την άφησε στο απόλυτο μηδέν.

Κακό ματς στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο 14’ ο Τίμπα έκανε τη σέντρα και ο Σκόρας από κοντά άνοιξε το σκορ γα τη Λεχ Πόζναν με κεφαλιά. Μάλιστα στο 22ο λεπτό ο Πουχάζ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Ισάκ σε κενό τέρμα έγραψε το 2-0 ενώ η Σταντάρ μείωσε σε 2-1 στο 29’. Αρχικά το σουτ του Ντουσέν σταμάτησε στο δοκάρι και ο Λεστιέν με δεύτερη προσπάθεια από κοντά έκανε το 2-1.

Η Λεχ Ποζναν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και ο Ισάκ έκανε το 3-1 στο 48ο λεπτό με σουτ από το ύψος της περιοχής ενώ στο

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ: Μπεντνάρεκ, Τσερβίνσκι, Σάτκα, Ρον, Πουχάζ, Σκόρας (62’ Σίκορα), Τίμπα (81’ Μουχάρ), Μόντερ, Μαρτσβίνσκι (62’ Καμίνσκι), Ραμίρες (81’ Αβέντ), Ισάκ (85’ Κατσαράβα)

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ: Μποντάρ, Γκαβορί (46’ Σικέ), Ντουσέν, Μποκαντί, Γιανς, Ράσκιν (73’ Καρσελά), Μπαστιέν, Τσίμιροτ, Αμαλά (60’ Μπόλιεβιτς), Λεστιέν (73’ Ουλαρέ), Μπαλικβίσα