Σόκαρε τη Λέστερ η Σλάβια Πράγας

Η Σλάβια Πράγας έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νίκησε με 2-0 τη Λέστερ στην Αγγλία

Η Λέστερ αποτελούσε για πολλούς ένα από τα φαβορί για να φτάσει μακριά στο Europa League, ωστόσο η Σλάβια Πράγας είχε αντίθετη άποψη...

Η πρωταθλήτρια Τσεχίας έκανε τη μεγάλη έκπληξη, νικώντας με 2-0 τις «αλεπούδες» στο «Κινγκ Πάουερ» και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου αγώνα πέρασε στους «16» του θεσμού!

Το πρώτο ημίχρονο θύμισε τον πρώτο αγώνα, με το σκορ να μην ανοίγει και τους φιλοξενούμενους να μένουν στο κόλπο, καθώς με ένα γκολ θα μπορούσαν να φέρουν μπελάδες στους Άγγλους. Το γκολ αυτό ήρθε τελικά στο 49', με τον Πρόβοντ να νικά από κοντά τον Σμάιχελ μετά από μπαλιά του Στάντσιου και να βάζει στα... σκοινιά την ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς.

Η Λέστερ αναγκάστηκε να βγει μπροστά για να ψάξει την ανατροπή αλλά δεν είχε τύχη, με τον Σίμα να διαμορφώνει το τελικό 2-0 με συρτό σουτ στο 79ο λεπτό και να ολοκληρώνει την έκπληξη.