Πρώτη και αήττητη η Χόφενχαϊμ!

Προκρίθηκε και ο Ερυθρός Αστέρας

Επιβλητική νίκη των Γερμανών κόντρα στην αδύναμους Βέλγους που ολοκλήρωσαν χωρίς βαθμό. Στο μηδέν έμειναν στο άλλο ματς του 12ου ομίλου Σλόβαν Λίμπερετς και Ερυθρός Αστέρας.

Σε έναν όμιλο που τα πάντα είχαν κριθεί από την προηγούμενη αγωνιστική, η Χόφενχαϊμ ολοκλήρωσε την πορεία της στον 12ο όμιλο του Europa League αήττητη και με νίκη 4-1 επί της Γάνδης, που τελείωσε με μηδέν βαθμούς. Στο άλλο ματς ο Ερυθρός Αστέρας που περνά ως δεύτερος στους «32» του Europa League, ήρθε ισόπαλος 0-0 στην έδρα της Σλόβαν Λίμπερετς.

Χόφενχαϊμ-Γάνδη 4-1

Η Γάνδη δεν κατάφερε να αποφύγει να μπει στο γκρουπ των ομάδων που ολοκληρώνουν χωρίς νίκη έναν όμιλο. Η Χόφενχαϊμ είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού στην έδρα της. Το σκορ άνοιξε στο 21ο λεπτό ο 18χρονος Μπάιερ, που έκανε τον Φλεβάρη το ντεμπούτο του στην Bundesliga, με τον ίδιο να κάνει και το 3-0 στο 49’. Το 2-0 για τη γερμανική ομάδα είχε κάνει στο 26’ ο Σκοβ.

Στην επανάληψη δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού με τους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να βρίσκουν και τέταρτο γκολ στο 64’ με τον Κράμαριτς και ασίστ από τον εξαιρετικό Μπάιερ. Το μόνο που κατάφεραν οι Βέλγοι ήταν να μειώσουν στο 81’ με τον Φορτούνα.

Σλόβαν Λίμπερετς-Ερυθρός Αστέρας 0-0

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε να προσφέρει πολύ θέαμα, Σλόβαν Λίμπερετς και Ερυθρός Αστέρας έμειναν στο μηδέν στην Τσεχία. Οι Σέρβοι, που είχαν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση ως δεύτεροι του ομίλου από την προηγούμενη αγωνιστική, δημιούργησαν τις καλύτερες ευκαιρίες στην αναμέτρηση, τις οποίες, όμως, δεν κατάφεραν να μετατρέψουν σε κάποιο γκολ.