Προκρίθηκε με επική ανατροπή επί της Λανς η Φράιμπουργκ

Σόκαρε την Μπράγκα με δύο γκολ στην παράταση η Καραμπάγκ

Μετά τις Μίλαν και Μπενφίκα, την πρόκριση στη φάση των «16» του Europa League πανηγύρισαν επίσης Φράιμπουργκ και Καραμπάγκ, πανηγυρίζοντας μεγάλες νίκες στην παράταση, κόντρα σε Λανς και Μπράγκα αντίστοιχα!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο της εντός έδρας αναμέτρησής της με τη Λανς (0-0 το πρώτο παιχνίδι), η Φράιμπουργκ κατάφερε αρχικά να στείλει το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας στο 90'+2', ενώ στη συνέχεια κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 3-2 και έχοντας για «χρυσό» σκόρερ της τον Γκρέγκοριτς στο 99'!

Οι Γάλλοι αιφνιδίασαν τους Γερμανούς με τα γκολ των Ντα Κόστα (28') και Γουαχί (45'+2'), ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, με τον Σάλαϊ να σκοράρει δις (67', 90'+2') στο δεύτερο ημίχρονο, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, «μίλησε» ο Γκρέγκοριτς, ο οποίος πέτυχε το γκολ της πρόκρισης στο 99'!

Άκρως συναρπαστική ήταν και η αναμέτρηση της Καραμπάγκ με την Μπράγκα, στο Αζερμπαϊτζάν. Με τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι, μετά τη νίκη τους με 4-2 στην Πορτογαλία, οι φιλοξενούμενοι είχαν ην πρωτοβουλία των κινήσεων, όντας αναγκασμένοι να επιτεθούν. Το έργο της Καραμπάγκ έγινε δυσκολότερο στο 57', όταν ο Καρφακιουλίγεφ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με την Μπράγκα να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της πλεονέκτημα, οδηγώντας το ζευγάρι στην παράταση χάρη σε δύο γκολ των Φερνάντες (70') και Τζαλό (83').

Ωστόσο, στην παράταση οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Σίλβα (102'), πριν η Μπράγκα ξαναγκαλιάσει την πρόκριση στο 115', όταν ο Μπανζά διαμόρφωσε το 1-3 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Παρ' όλα αυτά, η Καραμπάγκ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, βγαίνοντας στην αντεπίθεση και τελικά «έκλεψε» την πρόκριση, χάρη σε... buzzer-beater γκολ του Ακχουντζάτζε, στο 120'+2'!