Πρόκριση μέσα στη Λισαβόνα για Σαχτάρ

Τεράστια πρόκριση για τη Σαχτάρ που εκμεταλλευόμενη τη νίκη της με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι στο Χάρκοβο, πήρε ισοπαλία 3-3 από την Μπενφίκα μέσα στο «Da Luz» και μαζί το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League. Η Μπενφίκα με την ήττα στο πρώτο παιχνίδι δεν είχε πολλά περιθώρια, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με στόχο το γρήγορο γκολ και το πέτυχε. Επίσης γρήγορα όμως δέχτηκε την ισοφάριση αλλά και πάλι δεν τα παράτησε. Οι «αετοί» πάτησαν και πάλι γκάζι, σκόραραν ακόμα δύο τέρματα και κρατούσαν την τύχη στα χέρια τους. Η Σαχτάρ όμως έβγαλε αντίδραση, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στην κόντρα σκόραρε δύο φορές φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Η Μπενφίκα είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 8' με τον Πίτσι να γυρίζει για τον Ρούμπεν Ντίας που για εκατοστά δεν έφτασε την μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα ο Πίτσι έκανε ωραία ενέργεια και αφού πάτησε περιοχή πλάσαρε υπέροχα για το 1-0. Στο 12' η Σαχτάρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μάρκος Αντόνιο να βγάζει απίθανη μπαλιά για τον Ντοντό που γύρισε και ο Ρούμπεν Ντίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-1. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με βολέ του Ισμαΐλι που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στο 36' οι «αετοί» πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Πίτσι να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Ρούμπεν Ντίας με τρομερή κεφαλιά να κάνει το 2-1.

Στο 47' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Μπενφίκα πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Ντιέγκο Σόουζα να εκμεταλλεύεται το τραγικό γύρισμα του Ματβιένκο στον Πιατόφ και αφού έκλεψε, έβγαλε προς τα έξω για τον Ράφα Σίλβα που με απίθανο σουτ έκανε το 3-1. Δύο λεπτά αργότερα η Σαχτάρ μείωσε με τον Τάισον να εκτελεί ένα κόρνερ και τον Στεπανένκο με κεφαλιά να κάνει το 3-2. Στο 54' νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με τους Μάρλος και Τάισον να συνεργάζονται ωραία και τον τελευταίο να γυρίζει για τον Μάρκος Αντόνιο που σούταρε στέλνοντας την μπάλα λίγο έξω, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Κριβτσόφ σούταρε και ο Βλαχοδήμος απέκρουσε. Στο 68' η Μπενφίκα είχε καλή στιγμή με κεφάλι του Σεφέροβιτς, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτσι, που πέρασε λίγο έξω. Στο 71' η Σαχτάρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Τάισον να περνά ωραία για τον Ισμαΐλι που γύρισε, ο Γκριμάλντο δεν έκανε καλό διώξιμο και ο Άλαν Πάτρικ με ωραίο σουτ έκανε το 3-3.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Ταβάρες, Ρούμπεν Ντίας, Φέρο, Γκριμάλντο, Τσικίνιο (67' Σεφέροβιτς), Βάιγκλ, Τάαραμπ, Ράφα Σίλβα, Ντιέγκο Σόουζα (79' Κάρλος Βινίσιους), Πίτσι (79' Ζότα)

ΣΑΧΤΑΡ: Πιατόφ, Ντοντό, Κριβτσόφ, Ματβιένκο, Ισμαΐλι, Μάρκος Αντόνιο, Στεπανένκο, Μάρλος (62' Τετέ), Άλαν Πάτρικ, Τάισον, Τζούνιορ Μοράελ

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση