Πρόκριση για Ρόμα και Βιγιαρεάλ

Άφησαν εκτός Άγιαξ και Ντινάμο

Μπορεί να μην είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της κούπας, αλλά η Βιγιαρεάλ απέδειξε σε ακόμα μία περίπτωση ότι θα διεκδικήσει όλες τις πιθανότητές της. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε και πάλι της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, αυτή τη φορά με 2-1 και εξασφάλισε πολύ εύκολα την παρουσία στον ημιτελικό κόντρα στην Άρσεναλ.

Το βράδυ για τους Ισπανούς αποδείχθηκε πολύ εύκολο, καθώς μόλις από το πρώτο ημίχρονο είχαν διαμορφώσει το 2-0, κατεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο. Για τους Κροάτες που μένουν με την ανάμνηση της επικής πρόκρισης κόντρα στην Τότεναμ, ξεχώρισαν πάλι ο Όρσιτς που σκόραρε το γκολ της ομάδας του, αλλά και ο γκολκίπερ, Λιβάκοβιτς, που είχε σπουδαίες επεμβάσεις ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η εμπειρία -του Τζέκο- νίκησε τον ενθουσιασμό -του Μπρόμπεϊ! Ρόμα και Άγιαξ έμειναν στο 1-1 στο «Ολίμπικο», με τους Ιταλούς να προκρίνονται στα ημιτελικά του Europa League χάρη στη νίκη με 2-1 στον πρώτο αγώνα.

Επόμενος αντίπαλος για τους «τζιαλορόσι», το φαβορί για τον τίτλο, που ακούει στο όνομα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.