Πρόκριση για Βιγιαρεάλ, «ανοιχτή» η δεύτερη θέση

Πρωτιά και πρόκριση για τη Βιγιαρεάλ που πέρασε με 1-0 από τη Σίβασπορ, που θα δώσει τελικό με τη Μακάμπι και θέλει μόνο νίκη.

Στο 3ο λεπτό ο Ρουγί έσωσε μετά από σουτ του Γκραντέλ και στο 4’ ο Κούμπο αστόχησε σε τετ α τετ με τον Σαμάσα. Στο 8ο λεπτό ο Νίνιο βρήκε όμορφα τον Φόιθ που έκανε κακό τελείωμα και στο 18’ η Βιγιαρεάλ είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Κοκλέν. Στο 27ο λεπτό το σουτ του Ιμπόρα πέρασε λίγο έξω και στο 32’ ο Σαμάσα έσωσε μετά από σουτ του Τσουκβουέζε. Στο 35’ η Βιγιαρεάλ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαένα.

Στο 53’ το σουτ του Γιαταμπαρέ πέρασε λίγο έξω και στο 74’ μετά από γύρισμα του Κόστα από δεξιά, ο Τσουκβουέζε από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Σαμάσα, Οσμανπασά, Καμαρά, Ερντάλ, Φαζρ, Κόφι (83’ Κλαουντεμίρ), Απιντανγκογιέ, Οζτεκίν, Γκραντέλ, Γιαταμπαρέ (79’ Νινγκά), Γιαλτσίν (77’ Κονέ)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Φούνες Μόρι, Χάουμε Κόστα (76’ Εστουπινιάν), Πένια, Φόιθ, Ιμπόρα (68’ Τριγέρος), Κοκλέν (68’ Παρέχο), Μπαένα, Τσουκβουέζε (77’ Χεράρδ Μορένο), Κούμπο (57’ Πίνο), Νίνιο

ΚΑΡΑΜΠΑΧ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 1-1

Γήπεδο: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

Γκέλα για τη Μακάμπι, που κόλλησε στο 1-1 με την Καραμπάχ και δεν μπόρεσε να καθαρίσει την πρόκριση. Τελικός με Σίβασπορ για τη Μακάμπι την τελευταία αγωνιστική.

Στο 2ο μόλις λεπτό ο Μπίτον εκτέλεσε το φάουλ που πέρασε απ’ όλους και στο 3’ ο Μαγκομενταλίεβ έσωσε μετά από σουτ του Πέρετς, ο οποίος αστόχησε στο 11’ με κεφαλιά. Στο 17ο λεπτό ο Τένενμπαουμ έσωσε μετά από σουτ του Ζουμπέρ, όπως έκανε και ο Μαγκομενταλίεβ στο 19’ μετά από σουτ του Κοέν από δεξιά. Και τελικά στο 21’ ο Κοέν κέρδισε αυστηρό πέναλτι από τον Γκεκριέ και το εκτέλσε ο ίδιος για το 0-1.

Στο 25’ το σουτ του Οβούσου πέρασε λίγο έξω και στο 29’ το πλασέ του Μπλάκμαν σταμάτησε στον Γκαράιεβ ενώ στο 31’ ο Μαγκομενταλίεβ, έσωσε μετά από πλασέ του Κοέν.

Και τελικά στο 37ο λεπτό, η Καραμπάχ έφυγε στην κόντρα, ο Ζουμπέρ από αριστερά έκανε το γύρισμα και ο Ρομέρο με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 1-1.

Στο 51’ ο Μαγκομενταλίεβ σταμάτησε και πάλι τον Πέρετς, ενώ στο 59’ το φάουλ του Όζομπιτς πέρασε λίγο έξω και στο 71’ ο Μαγκομενταλίεβ έσωσε μετά από σουτ του Μπίτον. Στο 81’ ο κίπερ της Καραμπάχ έσωσε και μετά από σουτ του Γκερέρο ενώ στο 87’ η Καραμπάχ είχε δοκάρι με τον Γκεριέ.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μαγκομενταλίεβ, Γκαράιεβ, Γκεριέ, Μεδίνα, Τζαφαργκουλίεβ, Μάτιτς, Ιμπραχιμλί, Ρομέρο (72’ Μπαϊράμοβ), Όζομπιτς (84’ Μαμάντοβ), Οβούσου, Ζουμπέρ.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τένενμπαουμ, Νταβιντζάντα, Ερνάντες, Τίμπι, Καντίλ (69’ Γκλέιζερ), Γκολάσα (84’ Σέχτερ), Γέινι, Πέρετς (84’ Μπεν Χαΐμ), Μπλάκμαν (66’ Γκερέρο), Μπίτον, Κοέν

Πηγή: aek365.org