Προβάδισμα ημιτελικών για Γιουνάιτεντ, Ρόμα, Βιγιαρεάλ, σοκ για Άρσεναλ στο 94'

Αποτελέσματα, ρεπορτάζ και βίντεο από το Γιουρόπα Λιγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε με 0-2 από τη Γρανάδα, η Ρόμα με 1-2 από τον Αγιαξ, η Βιγιαρεάλ με 0-1 από το Ζάγκρεμπ, αλλά η Σλάβια Πράγας έκλεψε το 1-1 από την Αρσεναλ στο Λονδίνο.

Είναι το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου και τουλάχιστον σε πρώτη φάση μοιάζει δεδομένο ότι θα παίξει στα ημιτελικά του Europa League. Η πρωτάρα στην Ευρώπη, Γρανάδα, είχε ήδη κάνει άλλωστε την υπέρβασή της και στο «Λος Κάρμενες» δεν μπόρεσε να αναμετρηθεί με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι Κόκκινοι Διάβολοι πέρασαν με το καθαρό 0-2 και φαντάζει αδιανόητο το να μην συνεχίσουν στην τετράδα. Στο 31’ ο Ράσφορντ με φοβερό κοντρόλ και πλασέ στην κίνηση έβαλε το 8ο γκολ του φέτος στην Ευρώπη και στις καθυστερήσεις ο Μπρούνο Φερνάντες συνέχισε το απίθανο κρεσέντο ευστοχίας από την άσπρη βούλα, καθώς έχει βάλει τα 19 στα 20 πέναλτι που έχει εκτελέσει με τη Γιουνάιτεντ. Το παιχνίδι είχε και ένα τρελό απρόοπτο με έναν γυμνό άνδρα να το διακόπτει, τρέχοντας στο χορτάρι.

Τορπίλη στο Ζάγκρεμπ

Σε μία τρελή αναμέτρηση που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικατοπτριστεί από το φτωχό σκορ, η Βιγιαρεάλ πέρασε με 0-1 από το Ζάγκρεμπ και απέκτησε σοβαρό πλεονέκτημα υπέρ της Ντιναμό. Το πέναλτι του Ζεράρδ Μορένο (44’) έκρινε το αποτέλεσμα, με τον Ισπανό επιθετικό να κάνει φοβερή χρονιά εντός και εκτός συνόρων. Στη διοργάνωση έφτασε τα πέντε γκολ (+4 ασίστ) και το Κίτρινο Υποβρύχιο αγγίζει την τετράδα. Αλλωστε στον πάγκο της έχει τον Ουνάι Εμερι που έχει κατακτήσει το τρόπαιο και δείχνει ότι θα μπορούσε να το κάνει ξανά.

Τα έχανε ο Άγιαξ, τα έβαζε η Ρόμα

Ο Άγιαξ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό της αναμέτρησης της «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα». Μπορεί η φάση να ξεκίνησε από build up κατ' εικόνα και καθ' ομοίωση των προτύπων της ομάδας του Άμστερνταμ, αλλά το μεγάλο λάθος του Μαντσίνι οδήγησε στο να φτάσει η μπάλα στον Κλάασεν, ο οποίος την άλλαξε εξαιρετικά με τον Τάντιτς και νίκησε τον Πάου Λόπεθ. Στο 53' ο Καταλανός τερματοφύλακας της Ρόμα απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Τάντιτς, ύστερα από μαρκάρισμα που τού έγινε κρατώντας το σκορ στο 1-0 και καθορίζοντας σε μεγάλο βαθμό την οικονομία του αγώνα όπως έμελλε ν' αποδειχθεί.

Οι τζαλορόσι έφτασαν στην ισοφάριση ύστερα από τέσσερα λεπτά. Δεν τόσο αριστουργηματική η εκτέλεση φάουλ του Λορέντσο Πελεγκρίνι, αλλά το μεγάλο λάθος του Κιέλ Σχέρπεν. Ο 21χρονος ενώ όλα έδειχναν ότι ήλεγχε την πορεία της μπάλας, αυτή έφυγε μέσα από τα χέρια του και κατέληξε στα δίχτυα. Η ομάδα της Αιώνιας Πόλης έφυγε με τη νίκη αποκτώντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά. Στο 87' εκτελέστηκε το κόρνερ από αριστερά, ο Κλάασεν απομάκρυνε και ο Ροζέρ με κοντρόλ με το στήθος και τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Ο Άγιαξ είχε την τελευταία ευκαιρία με την κεφαλιά του Ταγλιαφίκο, αλλά τίποτα. Η Ρόμα καλείται στη ρεβάνς του «Ολίμπικο» να σφραγίσει το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου θα περιμένει πιθανότατα τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Αλγεινή αντίδραση προκάλεσε η αντίδραση του Καλαφιόρι να πετάξει την πετάξει την μπάλα στο πρόσωπο του ball boy στις καθυστερήσεις.

«Πάγωσε» στο 90+4' η Άρσεναλ

Από το κακό στο χειρότερο η Άρσεναλ, αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Σλάβια Πράγας στο Λονδίνο και στην Τσεχία θα παρουσιαστεί με την πλάτη στον τοίχο. Ηταν το 14ο διαδοχικό ματς που η ομάδα του Αρτέτα δέχθηκε γκολ, με την άμυνά της να είναι σε ακόμα ένα ματς η αχίλλειος πτέρνα. Κακό α' μέρος, με την Άρσεναλ να έχει το πάνω χέρι, να πιέζει, αλλά να μη μπορεί να κάνει τη διαφορά. Ο Σάκα είχε εξαιρετική ευκαιρία να σκοράρει στο 29' αλλά το πλασέ του ήταν κάκιστο.

Οι Λονδρέζοι πίεσαν στην επανάληψη, αλλά ο Γουίλιαν στα πρώτα λεπτά είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ, ενώ, στο 60', ο Λακαζέτ πλάσαρε ξανά στο δοκάρι. Οι Πεπέ, Ομπαμεγιάνγκ και Ελνένι πέρασαν στο ματς, έδωσαν ώθηση και στο 86' ήρθε το πολυπόθητο γκολ! Ο Ομπαμεγιάνγκ μοίρασε υπέροχα στον Πεπέ, ο οποίος δεν αστόχησε. Κι όμως η Αρσεναλ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, μιας και στο 90+4' η Σλάβια με κεφαλιά του Τόμας Χολμς πήρε την ισοπαλία (1-1).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γρανάδα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (31’ Ράσφορντ, 90’+1’ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)
Αρσεναλ – Σλάβια Πράγας 1-1 (86’ Πεπέ – 90’+4’ Χόλες)
Άγιαξ – Ρόμα 1-2 (39’ Κλάασεν – 57’ Πελεγκρίνι, 87’ Ροζέρ)
Ντ. Ζάγκρεμπ – Βιγιαρεάλ 0-1 (44’ πεν. Μορένο)