Πάτησε κορυφή η Ντινάμο, ξύπνησε επιτέλους η Φέγενορντ

Όλα ανοιχτά στον ενδέκατο όμιλο

Πρώτη νίκη και κορυφή στη βαθμολογία για την Ντινάμο Ζάγκρεμπ που μετά από δύο ισοπαλίες πήρε το πρώτο τρίποντο επικρατώντας δύσκολα με 1-0 της Βόλφσμπεργκερ.

Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με δέκα παίκτες από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου κράτησαν όσο μπορούσαν, αλλά ο Ιγιάγι στο 76’ με ωραίο ενέργεια χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Επιτέλους έκανε σεφτέ στο Europa League η Φέγενορντ που καθάρισε με 3-1 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και ανέβηκε στη 2η θέση του 11ου ομίλου.

Οι Ολλανδοί χρειάστηκαν μόλις εννιά λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο για να πετύχουν τρία γκολ και να καθαρίσουν το ματς ευκολότερα απ’ ότι έμοιαζε πως θα γινόταν. Στο 67’ μετά από λάθος της άμυνας των Ρόσων ο Μπεργκουί πέρασε την μπάλα στον Χαπς που δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να κάνει το 1-0.

Με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή ο Κοκού στο 71’ έκανε το 2-0, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε τρίτο γκολ με τον Γκιρτουιντά να καθαρίζει το ματς.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν με αυτογκόλ του Σενεσί στο 80ο λεπτό.