Παρέλαση στη Σκωτία η Λεβερκούζεν - Απόλυτη η Γουέστ Χαμ

Τα αποτελέσματα στον 7ο και 8ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ

Εμφατικό «διπλό» της Λεβερκούζεν στη Γλασκώβη! Η Μπάγερ πέρασε… αέρα από την έδρα της Σέλτικ, επικρατώντας 4-0 για να κάνει το 2/2.

O Ινκάπιε έδωσε προβάδισμα στους Γερμανούς στο 25ο λεπτό, με τον Βιρτζ δέκα λεπτά αργότερα να δίνει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Η Σέλτικ τα είχε… χαμένα, δεν μπορούσε να αντιδράσει και είχε γίνει έρμαιο στις ορέξεις των φιλοξενούμενων που βρήκαν και τρίτο τέρμα με πέναλτι του Αλάριο στο 58’, με τον Αντλί στο 90’+4’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 4-0.

Το απόλυτο έκανε και η Μπέτις, λυγίζοντας την Φερεντσβάρος εκτός έδρας με 2-1. Ο Φεκίρ στο 17’ έδωσε προβάδισμα στην ισπανική ομάδα, αλλά οι γηπεδούχοι το έφεραν στα ίσα πριν τελειώσει το ημίχρονο (44’) με τον Ουζούνι. Οι Ούγγροι είχαν βάλει δύσκολα στην Μπέτις, δεν την άφηναν να απειλήσει αλλά τελικά οι φιλοξενύμενοι βρήκαν με αυτογκόλ του Γουίνγκο στο 75ο λεπτό το 2-1, με τον Tέγιο στο 95’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα.

Σέλτικ 0 (3-8)

Το 2/2 έκανε η Γουέστ Χαμ επικρατώντας 2-0 της Ραπίντ Βιέννης έστω και αν ζορίστηκε. Ο Ντέκλαν Ράις άνοιξε τον δρόμο της νίκης στην ομάδα του, με τον Μπενραμά στο 94’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στους τρεις βαθμούς η Ντινάμο Ζάγκρεμπ, που πέρασε με 3-0 από την έδρα της Γκενκ. Ο Ιβάνουσετς στο 10’ άνοιξε το σκορ, ο Πέτκοβιτς στο 45’+3’ έκανε το 2-0 και το τελικό σκορ πέτυχε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Πέτκοβιτς στο 67’, ξανά με πέναλτι.