Πανηγυρική πρόκριση για Μίλαν, ματσάρα στη Γλασκώβη

Τα αποτελέσματα του 8ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ

Η Μίλαν νίκησε 1-0 στην Πράγα τη Σπάρτα για την έκτη αγωνιστική του όγδοου ομίλου του Europa League και πήρε την πρώτη θέση μετά την ήττα της πλέον δεύτερης Λιλ με 2-3 από τη Σέλτικ στη Γλασκώβη σε ένα συναρπαστικό ματς.

Σέλτικ-Λιλ 3-2
Οι «καθολικοί» ξεκίνησαν πιο δυνατά και έχασαν περισσότερες ευκαιρίες μέχρι το 20λεπτο και πέτυχαν το 0-1 στο 21’.Τότε, ο Τερνμπουλ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Γιούλιεν με γυριστή κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι «λιλουά» απάντησαν άμεσα στο 24΄, όταν σε γύρισμα του Γιαζιτσί μέσα στην περιοχή ο Ικονέ από το σημείο του πέναλτι έκανε το 1-1. Στο 28΄, ο Μπράνταρις ανέτρεψε τον Φρίμπονγκ μέσα στην περιοχή και το πέναλτι που δόθηκε, εκτέλεσε εύστοχα ο ΜακΓκρέγκορ και έκανε το 2-1.

Στο 71’, ο Γουεά με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2. Στο 75΄, καταπληκτική ατομική προσπάθεια του Αγερ, γύρισε στην περιοχή και ο Τέρνμπουλ με απευθείας πλασέ έκανε το 3-2.

Σπάρτα Πράγας-Μίλαν 0-1

Ο Πόλιντσρ έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο πρώτο 20λεπτο. Όμως, στο 23’ ο Χάουγκε με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ έκανε το 0-1 για τους «ροσονέρι». Μετά το γκολ, οι Μιλανέζοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Ιταλοί δημιούργησαν περισσότερες ευκαιρίες μπροστά στην τσέχικη εστία. Οι αλλαγές και η αποβολή του Πλετσατί στο 77’ έριξαν το ρυθμό, όμως οι επιθετικοί των δύο ομάδων δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες με τον σκόρερ πρωταγωνιστή για τη Μίλαν και τους «ροσονέρι» να παίρνουν την πρώτη θέση του γκρουπ.