Πάγωσε το «Ολντ Τράφορντ» η Μίλαν! (vid)

Τής πήρε την... μπουκιά από το στόμα!

Με τη… γλύκα άφησε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η Μίλαν! Πάνω που οι «κόκκινοι διάβολοι» είχαν πιστέψει πώς θα πάρουν προβάδισμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι τους πήρε την μπουκιά από το στόμα στις καθυστερήσεις (1-1).

Παρόλο που οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, το γκολ του Κεσί (με άψογο βολέ) ακυρώθηκε από το VAR λόγω χεριού.

Αφού λοιπόν ο Μαγκουάιρ έχασε ένα γκολ απ’ αυτά που θέλουν προσπάθεια για να χαθούν (με προβολή εξ επαφής που σταμάτησε στο δοκάρι), η Γιουνάιτεντ βρήκε το πολυπόθητο προβάδισμα. Χάρη σε (μια ακόμα) ασίστ του Φερνάντες, ο οποίος βρήκε στην περιοχή τον Ντιαλό και επέτρεψε στον 19χρονο (ο οποίος είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο αντί του Μαρσιάλ) να τελειώσει υπέροχα τη φάση με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά.

Εκεί που φαινόταν όμως ότι η προσπάθεια της ομάδας του Σόλσκιερ να προστατεύσει το σκορ ως τη λήξη θα είχε αποτέλεσμα, πετάχτηκε (κυριολεκτικά) ο Κιάερ. Με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στις καθυστερήσεις που επιβεβαίωσε γιατί ήταν καθοριστική η απουσία του Ντε Χέα (σ.σ. ο Χέντερσον δεν είχε καθόλου καλή αντίδραση) και έδωσε στη Μίλαν το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς για την πρόκριση στα προημιτελικά.