Μοιρασιά στο Ισραήλ, διπλό με ανατροπή η Σίβασπορ

Στο 1-1 κόλλησαν Μακάμπι και Βιγιαρεάλ και ο βαθμός ουσιαστικά δε χάλασε καμιά από τις δύο.

Στο 5ο μόλις λεπτό ο Τένενμπαουμ έσωσε μετά από σουτ του Μπάκα, ενώ στο 44’ μετά από όμορφη ενέργεια των παικτών της Βιγιαρεάλ, ο Μπαένα με κοντινό πλασέ έγραψε το 0-1.

Η Μακάμπι πίεσε στην επανάληψη και στο 47ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Πέρετς, ο Πέσιτς από κοντά με προβολή έκανε το 1-1.

Στο 57ο λεπτό το σουτ του Γκολάσα πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 59’ η Μακάμπι έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Πέσιτς να μην μπορεί να νικήσει τον Ρουγί σε τετ α τετ. Στο 89ο λεπτό η Μακάμπι έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σαμπορίτ και στο 90+3’ ο Τένενμπαουμ είπε όχι σε σουτ του Κοκλέν.

ΜΑΚΑΜΠΙ: Τένενμπαουμ, Καντίλ, Ερνάντες, Τίμπι, Σαμπορίτ, Γκλέιζερ (53’ Μπλάκμαν), Πέρετς, Γκολάσα (90+3’ Νταβιντζάντα), Κοέν (90+3’ Κάρζεβ), Πέσιτς (85’ Ρίκαν), Μπίτον (85’’ Γέινι)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Φόιθ, Πεδράθα, Φούνες Μόρι, Πένια, Κοκλέν, Τριγέρος (63’ Πίνο), Μπαένα (75’ Ιμπόρα), Μπάκα (63’ Χεράρδ Μορένο), Κούμπο (63’ Παρέχο), Τσουκβουέζε (63’ Φερ Νίνιο).

ΚΑΡΑΜΠΑΧ-ΣΙΒΑΣΠΟΡ: 2-3

Γήπεδο: Başakşehir Fatih Terim Stadyumu

Τεράστιο διπλό με 3-2 πήρε η Σίβασπορ στην έδρα της Καραμπάχ και μπήκε στο κόλπο της πρόκρισης.

Στο 8ο μόλις λεπτό, ο Μάτιτς έβγαλε όμορφα κάθετα στον Ζουμπέρ, που από το πέναλτι πλάσαρε για το 1-0. Στο 16ο λεπτό το σουτ του Ζουμπέρ πέρασε μόλις έξω, όπως κι εκείνο του Γκραντέλ στο 23’ και στο 40’ η Σίβασπορ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Γκαράιεβ και ο Κονέ έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα.

Μάλιστα στο 51’ ο Μάτιτς με απίθανο γυριστό σουτ έκανε το 2-1 ενώ στο 58’ ο Καγιοντέ ισοφάρισε σε 2-2 με ΄μορφη κεφαλιά μετά από σέντρα του Οζτέτκιν.

Στο 63ο λεπτό ο Μεδίνα αστόχησε από κοντά και στο 68’ ο Καγιοντέ είχε δοκάρι ενώ στο 79’ ο Κονέ έκανε το 2-3.

ΚΑΡΑΜΠΑΧ: Μαγκομενταλίεβ, Γκαράιεβ, Γκεριέ, Γιαφαργκουλίεβ, Μεδίνα, Μάτιτς, Ιμπραχιμλί, Μπαϊράμοβ (66’ Ρομέρο), Οβούσου, Ζουμπέρ, Εμρελί

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Σαμάσα, Τσιφτσί, Οσμανπασά, Γκοϊάνο, Απιντανγκογέ, Κλαουντεμίρ, Γιαλτσίν (20’ Κόφι), Νινγκά (57’ Καγιοντέ), Γκραντέλ, Οζτεκίν (90+3’ Καμαρά), Κονέ

Πηγή: aek365.org