Μια Ρόμα να την… πιείς στο ποτήρι!

Πήρε μεγάλο προβάδισμα

Πήρε μεγάλο προβάδισμα η Ρόμα αφού πέρασε από το σπίτι της Μπράγκα, επικρατώντας με 2-0. Ο Τζέκο, ο οποίος πριν λίγο καιρό δεν υπολογιζόταν από τον Φονσέκα και είχε παραγκωνιστεί, άνοιξε το δρόμο για τη νίκη της ομάδας του, με τον Μαγιοράλ να ολοκληρώνει το έργο των Ρωμαίων.

Στο 5ο λεπτό ο Τζέκο άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, γράφοντας το 1-0 το οποίο έμεινε μέχρι το πρώτο ημίχρονο και οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ρόμα να προηγείται.

Η Μπράγκα μάλιστα έμεινε με 10 παίκτες από το 54’ όταν ο Εσγκάιο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, κάνοντας πιο εύκολο το έργο της Ρόμα. Στο 61ο λεπτό ο Μκιταριάν σκόραρε για την ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, αλλά το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και δεν μέτρησε για οφσάιντ.

Στην συνέχεια του αγώνα, οι δυο ομάδες πίεζαν αρκετά, ψάχνοντας το γκολ, το οποίο ήρθε στο 86ο λεπτό με τον Μαγιοράλ που διαμόρφωσε το τελικό 2-0.