Και τώρα «τελικός» για Κράσνονταρ και Χετάφε

Oι δυο τους παίζουν τελικό πρόκρισης την τελευταία αγωνιστική στην Ισπανία

Τη νίκη που έψαχνε για να διατηρήσει τις ελπίδες πρόκρισης πήρε η Χετάφε, η οποία επικράτησε με 1-0 της Τράμπζονσπορ, έχοντας μοναδικό σκόρερ τον Μάτα.

Από την άλλη, η Κράσνονταρ κατάφερε να κερδίσει με το ίδιο σκορ την Βασιλεία, η οποία έχει ήδη περάσει στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι δυο νικήτριες, θα αναμετρηθούν την επόμενη και τελευταία αγωνιστική στην Ισπανία σε έναν… τελικό πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Το ματς:

Στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, η Κράσνονταρ ήταν σαφώς ανώτερη, πίεσε αρκετά την Βασιλεία, ωστόσο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, φτιάχνοντας φάσεις αλλά χωρίς να καταφέρουν να κουνήσουν… πλεκτό.

Ωστόσο, στο 72΄ ο Άρι κέρδισε πέναλτι και ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, νικώντας τον Ομλίν για το 1-0 για την Κράσνονταρ το οποίο παρέμεινε μέχρι το φινάλε.

Ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος, πάντως, δεν θα παίξει στην επόμενη αγωνιστική κόντρα στην Χετάφε, καθώς αποβλήθηκε, ύστερα από χαστούκι που έριξε σε αντίπαλό του, στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Τράμπζονσπορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη και με περισσότερες φάσεις, όμως η Χετάφε κατάφερε να κρατήσει το μηδέν.

Κατάφερε δε, να χτυπήσει στις αρχές του δευτέρου μέρους. Ήταν το 50ο λεπτό όταν ο Κένεντι με καταπληκτική ασίστ βρήκε τον Μάτα, ο οποίος έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ στην αριστερή γωνία, ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Στη συνέχεια του ματς, η Χετάφε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται μια απλή νίκη κόντρα στην Κράσνονταρ για να πάρει την πρόκριση.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση