Η Βιγιαρεάλ έβαλε… στοπ στις ελπίδες της Ντιναμό για πρόκριση! (vid)

Με γκολ των στόπερ Πάου Τόρες και Αλμπιόλ η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-0 στο Κίεβο την Ντιναμό και πήρε μεγάλο προβάδισμα για πρόκριση στους «8» του Europa League

Σπουδαίο «διπλό», που της δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στα προημιτελικά του φετινού Europa League πήρε η Βιγιαρεάλ μέσα στο «Ολιμπίσκι», επικρατώντας με 2-0 της Ντιναμό Κιέβου.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, σε γενικές γραμμές, με καλό ρυθμό και καλές φάσεις και για τις δύο ομάδες. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ξεκίνησε πιο δυναμικά, χάνοντας δύο ευκαιρίες στο 4’ και στο 6’, με τους Τριγέρος και Πεντράθα, για να… απαντήσουν οι Ουκρανοί με την κεφαλιά του Τσιγκάνκοφ στο 7ο και την προσπάθεια του Ροντρίγκες στο 21ο λεπτό.

Τελικά, το γκολ ήρθε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Όταν, μετά από φάση διαρκείας στα καρέ τη Ντιναμό, γέμισμα του Μορένο από την αριστερή πλευρά και κοντινή προβολή του… ξεχασμένου στο δεύτερο δοκάρι Πάου Τόρες, η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε με 1-0! Αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αλλά δεν διατηρήθηκε για… πολύ.

Καθώς ο έτερος κεντρικός αμυντικός των φιλοξενούμενων ήταν εκείνος που διπλασίασε το προβάδισμά τους, μόλις στο 52’, όταν ο Πεντράθα σέντραρε από αριστερά, ο Μορένο έκανε την κεφαλιά, ο Μπούστσαν την απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά ο Αλμπιόλ που… καιροφυλακτούσε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με προβολή για το 0-2! Με το μομέντουμ υπέρ της, η Βιγιαρεάλ έφτασε… μια ανάσα από το 0-3, με τους Μορένο και Τριγέρος, αλλά ο Μπούστσαν είπε «όχι» σε αμφότερες τις προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση ψηλά του αντιπάλου τους, με αποτέλεσμα να αναλώνονται σε μακρινές μπαλιές στον Μπεσεντίν, χωρίς αποτέλεσμα απέναντι σε μια καλοστημένη άμυνα. Η καλύτερη τους στιγμή ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιγκάνκοφ, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ρούλι, στο 66ο λεπτό… Ενώ μια ακόμα προσπάθεια του ίδιου ποδοσφαιριστή, στο 80’ δεν ήταν αρκετή για να νικήσει τον Ρούλι, αφού πέρασε άουτ και το 0-2 δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Όλιβερ.

Η ρεβάνς των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για τις 18 Μαρτίου, στην Ισπανία.