Γύρισε από την... κόλαση και πήρε βαθμό στην έδρα του Άγιαξ η Μαρσέιγ

Ο Άγιαξ προηγήθηκε με 2-0 από το πρώτο 20λεπτο, όμως η Μαρσέιγ άντεξε και κατόρθωσε να πάρει την ισοπαλία

Απίθανη ματσάρα στην Ολλανδία!

Ο Άγιαξ και η Μαρσέιγ ήρθαν ισόπαλοι με 3-3 σε ένα ανατρεπτικό παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν απίστευτα την αναμέτρηση, να μην καταφέρνουν όμως να φτάσουν στη νίκη χάρη στα... όργια του Ομπαμεγιάνγκ, που σκόραρε δις! Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό και η ΑΕΚ είναι στην πρώτη θέση του ομίλου με 3!

O «Αίαντας» ξεκίνησε πολύ δυναμικά το ματς, καθώς στο 9' προηγήθηκε με τον Κάρλος Μπόρζες, ενώ μόλις 10 λεπτά αργότερα κεφαλαιοποίησε την ορμητικότητά του σε ένα δεύτερο γκολ, με τον Μπέργκχαους να πετυχαίνει το 2-0 και να βάζει «φωτιά» στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα».

Παρόλα αυτά, η αντίδραση της Μαρσέιγ ήταν μεγαλοπρεπής. Στο 23', ο Τζόναθαν Κλάους μείωσε σε 2-1, ενώ ένα τέταρτο αργότερα η Μαρσέιγ ισοφάρισε σε 2-2, με τον Πιερ Έμερικ Ομπαμεγιάνγκ να βρίσκει και αυτός δίχτυα. Γρήγορα, ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κένεθ Τέιλορ έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με όμορφο γκολ στο 52'.

Η ματσάρα, ωστόσο, συνεχίστηκε, καθώς ο Ομπαμεγιάνγκ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, ισοφαρίζοντας σε 3-3 στο 78' και αλλάζοντας και πάλι τα δεδομένα. Aπό εκεί και πέρα, οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ευκαιρίες και για νίκη. Ωστόσο, το σκορ διατηρήθηκε ως είχε, με τον Άγιαξ να χάνει με δεύτερη κίτρινη και τον Σιλβάνο Βος στις καθυστερήσεις.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση