Και στο τέλος κερδίζει η… Σεβίλλη! (vid)

Στα ημιτελικά οι Ανδαλουσιανοί που επικράτησαν δύσκολα της Γουλβς

Το Europa League είναι η διοργάνωση της… Η Σεβίλλη κέρδισε πολύ δύσκολα με 1-0 τη Γουλβς, η οποία έχασε πέναλτι και πέρασε για ακόμη μια χρονιά στα ημιτελικά του Europa League. Ο Οκάμπος στο 88ο λεπτό το «χρυσό» γκολ.

Στο 1ο μόλις λεπτό, η κεφαλιά του Χιμένες κατέληξε στην αγκαλιά του Μπόνο ενώ στο 4’ ο Ντεντόνκερ απέφυγε όμορφα τον αντίπαλό του αλλά πλασάρε πάνω απ’ τα δοκάρια της Σεβίλλης.

Τελικά στο 12ο λεπτό ο Τραορε έκανε φοβερή ενέργεια και πήρε το πέναλτι από τον Ντιέγκο Κάρλος, αλλά ο Μπόνο απέκρουσε την εκτέλεση του Χιμένες. Στο 22ο λεπτό  ο Νάβας σέντραρε από δεξιά και ο Εν Νεσιρί έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 37’ το φαλτσαριστό σουτ του Οκάμπος, πέρασε λίγο έξω.

Στο 59’ ο Οκάμπος έκανε το γύρισμα στην περιοχή αλλά ο Χορδάν δεν πρόλαβε την μπάλα, ενώ στο 62’ ο Εν Νεσιρί κέρδισε τις κόντρες αλλά πλάσαρε πάνω στον Πατρίσιο.

Στο 66ο λεπτό ο Σούσο σέντραρε με το αριστερό από δεξιά, ο Κουντέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε έξω και στο  77’ ο Πατρίσιο έδιωξε σε κόρνερ το φάουλ του Μπανέγα. Στο 83ο λεπτό η κεφαλιά του Εν Νεσιρί κόντραρε στον Νέβες, αλλά στο 88’ ο Μπανέγα έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Οκάμπος έπιασε  την κεφαλιά κι έκανε το 0-1.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπολί, Κόαντι, Σάις, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Μουτίνιο (71’ Νέτο), Βινιάγρε, Τραορέ (79’ Ζότα), Χιμένες

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Κάρλος, Ρεγκιλόν, Κουντέ, Νάβας, Χορδάν (84’ Βάσκες), Φερνάντο, Μπανέγα, Σούσο (89’ Μουνίρ), Εν Νεσιρί (84’ Ντε Γιονγκ), Οκάμπος

Πηγή: aek365.gr

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση