Έριξε(ν) κανονιά η Ίντερ! (vid)

Διπλό στη Βουλγαρία

Ωραία και... Ευρωπαία η Ίντερ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Λουντογκόρετς και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους «16» του Europa League, απαλύνοντας μάλιστα όσο μπορούσε την πρόσφατη ήττα από τη Λάτσιο στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, παρουσιάστηκε φλύαρη στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη ανέβασε την πίεση της και κατάφερε με ένα εξαιρετικό τελείωμα του Έριξεν να φύγει με το «διπλό» από τη Βουλγαρία.

Η προειδοποιητική βολή από τους «νερατζούρι» δόθηκε στο 50’ με τον Αλέξις Σάντσες να πιάνει τακουνάκι μέσα στην περιοχή, με την μπάλα πάντως να μην του κάνει το... χατίρι, αφού σταμάτησε στο δοκάρι.

Πάντως η ομάδα του Κόντε στο 71’ βρήκε τον τρόπο να ξεκλειδώσει την άμυνα τον γηπεδούχων, με τον Έριξε έξω από την περιοχή να πιάνει ένα όμορφο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνιά της εστίας για το 1-0. Μάλιστα, ο Δανός έχασε σπουδαία ευκαιρία να κάνει δύο τα τέρματα του, αλλά το σουτ που δοκίμασε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της Λουντογκόρετς.

Ότι δεν έκανε ο Έριξεν το έκανε ο Λουκάκου στις καθυστερήσεις, που από την άσπρη βούλα ευστόχησε για το 2-0 που κάνει την ομάδα του Κόντε απόλυτο φαβορί ενόψει της ρεβάνς.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση