Έμεινε όρθια στη Μασσαλία η ψυχωμένη Μπράιτον - Μόνη πρώτη η ΑΕΚ στον όμιλο!

Παρά το γεγονός πως η Μαρσέιγ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, η Μπράιτον βρήκε τα ψυχικά αποθέματα στην επανάληψη και έφυγε με σπουδαίο βαθμό από το «Βελοντρόμ» (2-2)!

Απίθανο ματς στη Μασσαλία με... κερδισμένη την ΑΕΚ!

Η Μαρσέιγ υποδέχθηκε στο κατάμεστο «Βελοντρόμ» την Μπράιτον, με τις δύο ομάδες να μένουν στο... απολαυστικό 2-2 για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Europa League, όπου συμμετέχει και η «Ένωση». Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 20', όμως, οι Άγγλοι, έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο μέρος και πήραν έναν υπερπολύτιμο βαθμό.

Κάπως έτσι, οι Μασσαλοί, μετά το εκτός έδρας 3-3 με τον Άγιαξ, έμειναν για δεύτερη σερί αγωνιστική στην ισοπαλία, ενώ, οι «γλάροι», πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στον όμιλο.

Με τη… δύναμη της έδρας να την παρακινεί, η Μαρσέιγ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, απειλώντας μόλις στο 8ο λεπτό με την εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Χαρίτ. Η πίεση των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 19ο λεπτό, όταν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ, ο Κλάους έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Μπεμπά από το σημείο του πέναλτι να ανοίγει το σκορ για το 1-0!

Δευτερόλεπτα αργότερα και πριν κοπάσουν καλά-καλά οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες του «Βελοντρόμ», οι Μασσαλοί, βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Βερετού! Συγκεκριμένα, ο Χαρίτ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Ντανκ, κουβάλησε την μπάλα στο ανοικτό γήπεδο και πασάροντας την κατάλληλη στιγμή στον Γάλλο χαφ έκανε το 2-0! Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο συνέχισε να δημιουργεί απειλές για την άμυνα της Μπράιτον, η οποία ήταν εμφανώς εκτός ρυθμού στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη, και στην πρώτη ουσιαστικά καλή στιγμή των Άγγλων στο παιχνίδι, ο Γκρος μείωσε για τους «γλάρους» στο 55ο λεπτό με κοντινό πλασέ από το εξαιρετικό γύρισμα του Μιτόμα. Όσο περνούσε η ώρα, η Μπράιτον ανέβαζε στροφές, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ένα γκολ που τελικώς βρήκε στο 88ο λεπτό από την άσπρη βούλα με εκτελεστή τον Ζοάο Πέδρο, έπειτα από μαρκάρισμα του Κλάους.