Διπλό στη Σκωτία η Μίλαν, πάρτι της Λιλ στην Πράγα

Δύο διπλά στον 8ο όμιλο

H Μίλαν κέρδισε τη Σέλτικ μέσα στη Γλασκόβη με 3-1, με τον Βασίλη Μπάρκα να είναι βασικός.

Στο 14ο λεπτό ο Καστιγιέχο έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Κρούνιτς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τη Μίλαν, ενώ στο 43’ ο Ερναντές βρήκε από αριστερά τον Ντίαθ, που πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-2.

Η Σέλτικ ήταν καλύτερη στην επανάληψη και στο 77ο λεπτό ο Ελιουνούσι με κεφαλιά μετά από κόρνερ, μείωσε σε 1-2, αλλά στο 90+2’ ο Σελεμέκερες έβγαλε κάθετα στον Χάουγκε που έκανε το 1-3.

ΣΕΛΤΙΚ: Μπάρκας, Γουέλς (46’ Κρίστι), Ντάφι, Αγέρ, Φριμπόνγκ, Εντσάμ, Μπράουν (64’ Ρόγκιτς), ΜακΓκρέγκορ, Λαξάλτ (77’ Τέιλορ), Αγέτι (77’ Κλιμάλα), Γκρίφιθς (46’ Ελιουνούσι)

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Ερναντές, Κίερ, Ρομανιόλι, Νταλότ, Τονάλι, Κεσί (66’ Μπενασέρ), Κρούνιτς, Μπραΐμ Ντίαθ (80’ Χάουγκε), Καστιγιέχο (79’ Σέλεμέκερς), Ιμπραΐμοβιτς (66’ Λεάο)

ΣΠΑΡΤΑ ΠΡΑΓΑΣ-ΛΙΛ: 1-4

Γήπεδο: Generali Arena

Ξεκίνημα με μεγάλο διπλό για τη Λιλ, που πέρασε με 4-1 από την έδρα τη Σπάρτα Πράγας.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Ικονέ αστόχησε από κοντά ενώ στο 2’ ο Χέκα έσωσε μετά από πλασέ του Ικονέ και στο 24’ ο Κρέιτσι τράβηξε τον Ντέιβιντ που έφυγε στην κόντρα και ο ρέφερι τον απέβαλλε.

Στο 37ο λεπτό ο Χέκα έσωσε δύσκολα μετά από σέντρα-σουτ του Γιαζιτσί αλλά στο 45+1’ ο ίδιος παίκτης με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 0-1.

Ωστόσο στο 46ο λεπτό ο Χλόζεκ από δεξιά έστρωσε στον Ντότσκαλ που με σουτ από το π πέναλτι, έκανε το 1-1.

Στο 53’ το σουτ του Ντέιβιντ πέρασε λίγο έξω, αλλά στο 60’ ο Μπράνταριτς έβγαλε όμορφη σέντρα από αριστερά και ο Γιαζιτσί με κεφαλιά έκανε το 1-2. Και μάλιστα στο 65ο λεπτό, ο Ικονέ έφυγε μόνος από δεξιά και πλάσαρε για το 1-3.

Στο 75ο λεπτό ο Χάνουσεκ έκανε τραγική λάθος και ο Γιαζιτσί πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-4.

ΣΠΑΡΤΑ: Χέκα, Σάτσεκ (90+1' Μίντσεφ), Λίστσκα, Κρέιτσι, Χάνουσεκ (90+1' Βίτικ), Ντότσκαλ, Παβέλκα, Τράβνικ (78’ Καραμπέτς), Βιντχάιμ, Γιούλις (46’ Χλόζεκ), Μόμπεργκ Κάρλσον (74’ Πόλινταρ)

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Μπράνταριτς (63’ Γιλμάζ), Μπότμαν (78’ Σουμαορό), Φοντέ, Πιέντ, Ικενό, Σεκά, Σουμαρέ, Μαμπά (78’ Αραούχο), Γιαζιτσί (80’ Γουεά), Ντέιβιντ (63’ Ρεϊνίλδο)

Πηγή: aek365.org