Διπλό πρωτιάς η Ρέιντζερς! (vid)

Υποψήφια αντίπαλος του Ολυμπιακού

Η Ρέιντζερς του Στήβεν Τζέραρντ νίκησε 2-0 τη Λεχ Πόζναν και πήρε την πρωτιά στον Δ’ όμιλο του Europa League. Δεύτερη η Μπενφίκα, 2-2 με τη Σταντάρ Λιέγης.

Την κατάκτηση της πρώτης θέσης του Δ’ ομίλου του Europa League πανηγύρισε η Ρέιντζερς, που νίκησε στην αυλαία με 2-0 τη Λεχ Πόζναν στην Πολωνία και τερμάτισε πρώτη με 14 βαθμούς.

Αυτό σημαίνει ότι θα είναι στους ισχυρούς της κλήρωσης της Δευτέρας (14/12) και μεταξύ των υποψηφίων αντιπάλων του Ολυμπιακού στη φάση των «32».

Στη δεύτερη θέση με 12 βαθμούς τερμάτισε η Μπενφίκα, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Σταντάρ στη Λιέγη. Οι Βέλγοι πήραν την τρίτη θέση με 4 και στην τελευταία έμειναν οι Πολωνοί με 3.

Λεχ Πόζναν-Ρέιντζερς 0-2

Η Λεχ Πόζναν μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε κάποιες καλές στιγμές στο ξεκίνημα, με καλύτερη όλων το σουτ του Σάτκα στο 15’, που πέρασε άουτ. Η Ρέιντζερς άρχισε να βρίσκει ρυθμό μετά το 20άλεπτο, καθώς ο Στήβεν Τζέραρντ προχώρησε σε πολλές αλλαγές στην 11άδα. Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της, κατάφερε να προηγηθεί στο 31’ με τον Ίτεν, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Καμίνσκι.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΜακΛάχλιν «έπιασε δουλειά» κρατώντας το μηδέν για τη Ρέιντζερς σε δύο προσπάθειες των Πούχατς και Μόντερ στο 56’, ενώ στο 62’ τον μιμήθηκε ο Μπένταρεκ, που με τη σειρά του νίκησε τον Γκόλντσον. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «Τζερς» έκαναν το πιο μεγάλο βήμα για τη νίκη και την πρωτιά, καθώς πέτυχαν δεύτερο γκολ με τον Χάτζι. Οι Πολωνοί είδαν τις ελπίδες τους για κάτι καλό να ελαχιστοποιούνται, οι Σκοτσέζοι έκαναν καλή διαχείριση και κάπως έτσι, το 2-0 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Σταντάρ Λιέγης-Μπενφίκα 2-2

Με δύο γρήγορα γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λιέγη, με την αδιάφορη βαθμολογικά Σταντάρ να προηγείται στο 12’ με τον Ράσκιν και τη Μπενφίκα, που είχε το κίνητρο της πρώτης θέσης να ισοφαρίζει τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Έβερτον. Οι «αετοί» ανέλαβαν τα ηνία και πίεσαν για το δεύτερο γκολ, ωστόσο, αυτό δεν ερχόταν. Είναι χαρακτηριστικό ότι είχαν 8 τελικές προσπάθειες στο πρώτο μέρος, εκ των οποίων οι 5 στον στόχο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πεντρίνιο στο 51’. Σαν να μην έφτανε αυτό, στο 60’ ο Ταπσόμπα σόκαρε για δεύτερη φορά τους «αετούς», δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η χαρά των Βέλγων κράτησε λίγο, αφού ισοφάρισε στο 67’ ο Πίτσι με πέναλτι. Στο τελευταίο 20άλεπτο χάθηκαν ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Πίτσι στις καθυστερήσεις, αλλά το σκορ δεν άλλαξε κι έτσι το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.