Αυτοκτόνησαν και... τρέχουν όλοι στον 6ο όμιλο

Μοιρασιά για Αλκμάαρ και Νάπολι που ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο «AFAS Stadion» και πλέον αμφότερες θέλουν νίκη την τελευταία αγωνιστική για να είναι σίγουρες για την πρόκριση. Καλό παιχνίδι από τις δύο ομάδες με τους «παρτενοπέι» να παίρνουν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να μπορούν να τελειώσουν το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος η Αλκμάαρ ανέβηκε, βρήκε την ισοφάριση ενώ έχασε και πέναλτι που θα της χάριζε τη νίκη.

Η Νάπολι άνοιξε το σκορ με την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 6' με τον Ντι Λορέντζο να γυρίζει για τον Μέρτενς που από κοντά έκανε το 0-1. Στο 19' η Αλκμάαρ είχε καλή στιγμή με τον Βάινταλ να γυρίζει για τον Αμπουκχάλ που σούταρε και ο Οσπίνα απέκρουσε. Στο 26' οι «παρτενοπέι» απείλησαν με σουτ του Ντι Λορέντζο, μετά από κόρνερ, που πέρασε λίγο έξω, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ινσίνιε γύρισε για τον Μέρτενς που σούταρε αλλά ο Μπιζότ απέκρουσε.

Στο 54' και την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους η Αλκμάαρ έφερε το ματς στα ίσα με τον Κουπμέινερς να σουτάρει στην κίνηση και τον Μάρτινς Ίντι να μπαίνει στην πορεία της μπάλας κάνοντας από κοντά το 1-1. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μπακαγιόκο στον Αμπουκχάλ, με τον Κουπμέινερς ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση και τον Οσπίνα ν' αποκρούει εντυπωσιακά και με τη βοήθεια του δοκαριού. Στο 73' η Νάπολι είχε καλή στιγμή με τον Μάριο Ρούι να γυρίζει για τον Πετάνια που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω, ενώ στο 82' σουτ του Λοσάνο που απέκρουσε ο Μπιζότ.

ΑΛΚΜΑΑΡ: Μπιζότ, Σουγκαβάρα, Χατζιδιάκος, Μάρτινς Ίντι, Βάινταλ, Μίντσο, Ντε Βιτ, Κουπμέινερς, Στενγκς, Αμπουκχάλ (82' Κάρλσον), Γκούντμουντσον (70' Μποαντού)

ΝΑΠΟΛΙ: Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ (66' Μάριο Ρούι), Ρουίθ (57' Ελμάς), Μπακαγιόκο, Ζιελίνσκι (61' Πετάνια), Πολιτάνο (61' Λοσάνο), Ινσίνιε, Μέρτενς (64' Ντέμε)

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ - ΡΙΕΚΑ: 2-2

Γήπεδο: Reale Arena - San Sebastian

Έκανε τα εύκολα... δύσκολα και κινδυνεύει να το πληρώσει η Ρεάλ Σοσιεδάδ που έμεινε στο 2-2 απέναντι στην αποκλεισμένη Ριέκα στην «Reale Arena» και πλέον θέλει μόνο νίκη την τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Νάπολι για να είναι σίγουρη για την πρόκριση. Εξαιρετικό παιχνίδι από τη Ριέκα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο σα να έχει πιθανότητες πρόκρισης κοιτάζοντας στα μάτια τους Βάσκους που μετά από αυτό το αποτέλεσμα... τρέχουν.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 10' με τον Νταβίντ Σίλβα να περνά για τον Ισάκ που έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Στο 37' η Ριέκα άνοιξε το σκορ με τον Χαλίλοβιτς να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Μενάλο να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Βελόβσκι να πετάγεται στην πορεία της μπάλας κάνοντας το 0-1.

Η Σοσιεδάδ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 47' με μακρινό σουτ του Λε Νορμάντ που απέκρουσε ο Νέβιστιτς, όπως και στο 56' προσπάθεια του Οϊαρθάμπαλ. Στο 61' ακόμα μία ευκαιρία για τους Βάσκους με τον Νέβιστιτς να λέει ''όχι'' στον Γιανουζάι. Στο 69' τελικά η Σοσιεδάδ έφερε το ματς στα ίσα με τον Γκοροσαβέλ να γεμίζει από τα πλάγια για τον Μπαουτίστα που γύρισε εξαιρετικά μέσα στην περιοχή και σούταρε για το 1-1. Στο 73' η Ριέκα πήρε και πάλι προβάδισμα με την μπάλα να στρώνεται στον Λόντσαρ που με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 1-2. Στο 79' οι γηπεδούχοι έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με τον Μερίνο να ανοίγει για τον Μονρεάλ που σούταρε από κοντά και χάρη σε κόντρες η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 2-2.

ΡΕΑΛ ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρεμίρο, Θαλδούα (68' Γκοροσαβέλ), Ζουμπελδία, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Γιανουζάι (80' Πόρτου), Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Νταβίντ Σίλβα (68' Γουίλιαν Ζοζέ), Οϊαρθάμπαλ (80' Ρομπέρτο Λόπεθ), Ισάκ (58' Μπαουτίστα)

ΡΙΕΚΑ: Νέβιστιτς, Βελόβσκι, Γκάλοβιτς, Στέφουλι, Τόμερτσακ, Χαλίλοβιτς, Τσαπάν, Λόντσαρ, Μενάλο (81' Αναστάσιο), Μούριτς (74' Πάβιτσιτς), Αντριάσεβιτς

Πηγή: aek365.org

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση