«Άλωσε» το Κράσνονταρ και ετοιμάζεται για «16» η Ντιναμό Ζάγκρεμπ

Ο Πέτκοβιτς ήταν πρωταγωνιστής για τους Κροάτες με δύο γκολ

Η Ντιναμό Ζάγκρεμπ νίκησε 3-2 την Κράσνονταρ στη Ρωσία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τους «32» του Europa League και βρίσκεται κοντά στην πρόκριση στους «16» της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς στην κροατική πρωτεύουσα την επόμενη Πέμπτη.

Ο Πέτκοβιτς ήταν πρωταγωνιστής για τους Κροάτες με δύο γκολ, ενώ πρωταγωνιστής για τους Ρώσους ήταν ο Μάρκους Μπεργκ με γκολ και ασίστ.

Οι Κροάτες ξεκίνησαν καλύτερα και δημιούργησαν ευκαιρίες στην εστία του Γκορόντροφ με πρωταγωνιστή και μοιραίο τον Ιβάνουσετς. Έτσι, στο 15’, μετά από φάση διαρκείας, η κεφαλιά του Πέτκοβιτς έστεκε την μπάλα στα δίχτυα του Γκορόντοφ. Οι Ρώσοι απάντησαν άμεσα με τη βολίδα του Μπεργκ μέσα στην περιοχή στο 28’, με τους Κροάτες να χάνουν ενδιάμεσα ευκαιρίες για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Μετά την ισοφάριση, το παιχνίδι ήρθε σε μια ισορροπία μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αντέμι πρωταγωνιστή για την Ντιναμό.

Η Ντιναμό ξεκίνησε δυνατά και στην επανάληψη και στο 54’ από κόρνερ του Ορσιτς και λάθος έξοδο του Γκορόντοφ σε κενή εστία ο Πέτκοβιτς πλάσαρε για το 1-2. Η Κράσνονταρ αντέδρασε δυναμικά και άρχισε να πιέζει και να χάνει ευκαιρίες στην εστία του Λιβάκοβιτς. Έτσι, στο 69’ καταπληκτική προσπάθεια του Μπεργκ και ασίστ έτοιμο γκολ για τον Κλάεσον, που πλάσαρε εύστοχα για το 2-2. Η απάντηση της Ντιναμό ήρθε στο 75΄, όταν συνδυάστηκαν Πέτκοβιτς, Ιβάνουσετς και η μπάλα έφτασε στον Ιγιάγι που με δυνατό σουτ έκανε το 2-3.

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και ο Πέτκοβιτς έχασε μια καλή ευκαιρία για το 2-4 στο 82’. Η Κράσνονταρ πίεσε χωρίς να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία στα κροατικά καρέ, πλην αυτής του Βιλένα στο 94’.