Αγριεμένη Σπόρτινγκ «καθάρισε» την Μπασάκσεχιρ (vid)

Βήμα πρόκρισης στους «16» του Europa League έκανε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας που πέτυχε στην έδρα της «καθαρή» νίκη με 3-1 κόντρα στην Μπασάκσεχιρ.

Πλέον τα «λιοντάρια» αν δείξουν ωριμότητα στη ρεβάνς στην Τουρκία, με βάση την εικόνα που έδειξαν δεν θα έχουν πρόβλημα να ολοκληρώσουν το ταξίδι για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Μόλις στο 4ο λεπτό η ομάδα του Φέρο Ντος Σάντος πήρε το προβάδισμα και έθεσε τις βάσεις τις νίκης με τον Κόατες με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ να γράφει το 1-0 για την ομάδα του. Μάλιστα οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα πριν συμπληρωθεί το πρώτο μέρος, όταν στο 22’ ο Σποράρ με σουτ στην κίνηση μετά από σέντρα του Ριστόφσκι έγραψε το 2-0.

Η κυριαρχία της Σπόρτινγκ στο παιχνίδι μετουσιώθηκε και σε τρίτο γκολ, με τον Βιέτο στο 51’ να νικάει εξ επαφής για το 3-0 τον Γκάνοκ.

Πάντως οι Τούρκοι, διατήρησαν ζωντανές ελπίδες ενόψει της ρεβάνς, αφού με πέναλτι του Βίτσα στο 76ο λεπτό κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση