Αγκαλιά με την πρόκριση ο Άγιαξ! (vid)

Ανεβάζοντας ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε και τα δύο του γκολ, ο Άγιαξ επικράτησε 2-0 της Γιουνγκ Μπόις

Είναι καλύτερος στη θεωρία και το απέδειξε στον αγωνιστικό χώρο ο Άγιαξ, καθώς οι Ολλανδοί επικράτησαν 2-0 της Γιουνγκ Μπόις στο Άμστερνταμ και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Europa League.

Η ομάδα του Τεν Χάαγκ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να πιάσει υψηλούς ρυθμούς απόδοσης, κόντρα στους πρωταθλητές Ελβετίας –που προέρχονται από μεγάλη πρόκριση επί της Μπάγερ Λεβερκούζεν- αλλά όταν αυτό συνέβη στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουνγκ Μπόις δεν μπορούσε να ακολουθήσει.

Τον δρόμο της νίκης των Ολλανδών άνοιξε ο Κλάασεν στο 62’, που μετουσίωσε σε γκολ μια ωραία ομαδική προσπάθεια της ομάδας του, με κοντινό πλασέ, ενώ το ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο έδωσε ο αρχηγός, Ντούσαν Τάντιτς.

Ο Ταγλιαφίκο έκλεψει την μπάλα στο ύψος της αμυντικής γραμμής των φιλοξενούμενων, από τις κόντρες ευνοήθηκε ο Σέρβος μεσοεπιθετικός, που στο 82’ με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό 2-0.