Έστειλε... σπίτι της την Γκλάντμπαχ η Μπασάκ και προκρίθηκε πρώτη!

Η Γκλάντμπαχ κρατούσε την πρόκριση και ως πρώτη στα χέρια της αλλά η Μπασακσεχίρ την... τέζαρε στο φινάλε (1-2)) και την πέταξε εκτός διοργάνωσης.

Της... έκλεισε το σπίτι και την πέταξε εκτός διοργάνωσης!

Η Μπασακσεχίρ με γκολ στο φινάλε «σόκαρε» την Γκλάντμπαχ και την απέκλεισε, με τους Τούρκους να προκρίνονται ως πρώτοι. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε η Ρόμα που έχασε ευκαιρία να τερματίσει αυτή στην πρώτη θέση καθώς «κόλλησε» με την Βολφσμπέργκερ (2-2) στο «Ολίμπικο».

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Γκλάντμπαχ-Μπασακσεχίρ 1-2
(33’ Τουράμ / 44’ Καχβετσί, 90’ Κριβελί)

Ρόμα-Βολφσμπέργκερ 2-2
(7’ πέν. Περότι, 19’ Τζέκο / 10’ αυτ. Φλορέντσι, 64’ Βάισμαν)

Η βαθμολογία του 10ου ομίλου:
Μπασακσεχίρ 10 (7-9)
Ρόμα 9 (12-6)

Γκλάντμπαχ 8 (6-9)

Βολφσμπέργκερ 5 (7-8)

*με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν

«Σόκαρε» την Γκλάντμπαχ και την πέταξε εκτός διοργάνωσης η Μπασάκ!

Με ιδανικό τρόπο για την Γκλάντμπαχ ξεκίνησε το ματς, αφού οι Γερμανοί πήραν το προβάδισμα με τον Τουράμ στο 33ο λεπτό, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα της ομάδας του στο γήπεδο. Το προβάδισμα αυτό ήταν ιδανικό για τα «πουλάρια» που έπρεπε να δεχτούν δύο γκολ από την Μπασακσεχίρ για να αποκλειστούν. Ουσιαστικά να... αυτοκτονήσουν!

Κι, όμως, οι Γερμανοί την «πάτησαν». Αφού δέχτηκαν την ισοφάριση στο φινάλε του ημιχρόνου από τον Καχβετσί (44’), δεν καθάρισαν το ματς στο υπόλοιπό του. Παρότι πίεσαν, βρήκαν απέναντί τους μια καλοστημένη ομάδα που δεν τους έδωσαν χώρους. Και ο Κριβελί με τη συμπλήρωση 90 λεπτών «πάγωσε» το «Borrusia-Park» και χάρισε μια σπουδαία πρόκριση στην Μπασακσεχίρ (1-2).

Την «πάτησε» η Ρόμα και έχασε την πρωτιά από τα χέρια της!

Τρομερή ματσάρα στο «Ολίμπικο», με την Ρόμα να πληρώνει το γεγονός πως δεν καθάρισε από νωρίς το ματς αλλά και ότι ήταν ασόβαρη! Προηγήθηκε δις, αρχικά με πέναλτι του Περότι στο 7ο λεπτό και στη συνέχεια με τον Τζέκο στο 19’, δεν κατάφερε να το διατηρήσιε. Αφού πρώτα ο Φλορέντσι με αυτογκόλ είχε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους, στη συνέχεια ο Βάισμαν στο 64ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-2 σε μια... αυτοκτονία της Ρόμα αναφορικά με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο.