Σάρωσε στο δεύτερο ημίχρονο τη Γάνδη και ξαναπήγε «καπάκι» ημιτελικά η Γουέστ Χαμ

Τα «σφυριά» επικράτησαν με 4-1 και προκρίθηκαν στους «4» με συνολικό σκορ 5-2

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, η Γουέστ Χαμ σάρωσε 4-1 στο Λονδίνο τη Γάνδη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Europa Conference league.

Οι Βέλγοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και πίεσαν την εστία των «σφυριών», χάνοντας κάποιες μικρές ευκαιρίες. Οι Λονδρέζοι βγήκαν μπροστά και έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως στο 26’ ένα τραγικό λάθος έξω από την περιοχή των Βέλγων, έδωσε την ευκαιρία για ωραίο συνδυασμό και στον Σαμουάζ να δώσει στον Κάιπερς κι αυτός σε κενή εστία πλάσαρε για το 0-1. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μόγες βγήκαν μπροστά και δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δέχονταν τις αντεπιθέσεις των Βέλγων κι ισοφάρισαν στο 37’. Εκεί, ο Μπόουεν εκτέλεσε φάουλ κα με καρφωτή κεφαλιά ο Αντόνιο έκανε το 1-1.

Οι Λονδρέζοι μπήκαν «φουριόζοι» στην επανάληψη κι ο Σούτσεκ στο 50’ σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι και στο ριμπάουντ ο Μπόουεν έχασε καταπληκτική ευκαιρία για το 2-1. Αυτό τελικά έγινε στο 52’, όταν σε σουτ του Μπόουεν η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Οκούμου που γλίστρησε, δόθηκε πέναλτι μέσω VAR και το εκτέλεσε εύστοχα ο Πακετά για το 2-1. Στο 58΄, ο Μπριγιάντ έχασε την μπάλα από τον Ράις που με καταπληκτική ατομική ενέργεια από τον χώρο του κέντρου πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ έκανε το 3-1.

Στο 63’, ο Αντόνιο δέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή από τον Πακετά και με αλλεπάλληλες προσποιήσεις ι μπήκε στην περιοχή ναι με δυνατό σουτ έκανε το 4-1. Στο 72’, ακυρώθηκε γκολ του Μπόουεν για χέρι μέσα στην περιοχή σε ένα κοντρόλ. Ο Μπόουεν έχανε ευκαιρίες για τα «σφυριά» και το ματς ολοκληρώθηκε στο 4-1.