Πρόβα… κούπας για τη Φιορεντίνα!

Ζόρια για την Άλκμααρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου!

Μια Φιορεντίνα να την πιεις στο ποτήρι! Οι «βιόλα» επικράτησαν με το εμφατικό 4-1 της Λεχ Πόζναν, παίρνοντας ισχυρό προβάδισμα πρόκρισης για τη ρεβάνς που διεξάγεται σε μία εβδομάδα στο «Αρτέμιο Φράνκι». Παράλληλα, φώναξαν για ακόμη μια φορά πως είναι το μεγάλο φαβορί για να σηκώσουν την κούπα!

Ο Καμπράλ μόλις στο 4ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Φιορεντίνα, με τον Βέλντε στο 20’ να φέρνει το ματς στα ίσα. Στο 41’ ο Γκονζάλες έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους «βιόλα» κάνοντας το 2-1, με τον Μποναβεντούρα στο 58’ να ξεχειλώνει το σκορ γράφοντας το 3-1.

Ο Ικονέ στο 63’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1, με την ομάδα του Ιταλιάνο να πηγαίνει στο δεύτερο ματς με πολύ σημαντικό προβάδισμα και μόνο με… αυτοκτονία θα μείνει εκτός.

Τις διαφορές τους στη Γαλλία θα λύσουν Βασιλεία και Νις που ήρθαν ισόπαλες 2-2. Ο Αμντουνί στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ για λογαριασμό της ελβετικής ομάδας, με τον Μοφί στο 38’ και στο 45+1’ να κάνει την ανατροπή και να γράφει το 2-1 για τους Γάλλους. Ωστόσο ο Αμντουνί ξαναχτύπησε στο 71’ για να πει την τελευταία του λέξη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2!

Τέλος η Άντερλεχτ επικράτησε 2-0 της Άλκμααρ των Παυλίδη, Χατζηδιάκου οι οποίοι ξεκίνησαν βασικοί στο ματς, με τον πρώτο να έχει και ορισμένες ευκαιρίες για να σκοράρει.

Ο Μουρίγιο στο 22’ άνοιξε το σκορ για να έρθει ο Ασιμέρου στο 70’ να γράψει το τελικό 2-0, με την Άλκμααρ να έχει κάποιες καλές στιγμές ωστόσο χωρίς να καταφέρει να τις μετουσιώσει σε κάποιο γκολ.