Νίκες για Λάτσιο, Παρτίζαν και Λουντογκόρετς

Τρεις νίκες με το ίδιο σκορ

Σπουδαία νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για την ΑΕΚ Λάρνακας! Οι Κύπριοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και κατάφεραν με γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο να λυγίσουν την Ντνίπρο (1-0), πανηγυρίζοντας μια σπουδαία επικράτηση.

Η ΑΕΚ είχε την κατοχή και την υπεροχή στο παιχνίδι, φτιάχνοντας αρκετές φάσεις για να βρει το γκολ. Χαμένα τετ-α-τετ, δοκάρι και… σφυροκόπημα συνέθεταν το σκηνικό στο «ΑΕΚ Αρένα», αλλά οι Ουκρανοί κρατούσαν γερά στα χέρια τους μια πολύτιμη ισοπαλία που θα έστελνε τις δύο ομάδες στη ρεβάνς από την ίδια αφετηρία. Ωστόσο, ο Γκαρσία στο 84ο λεπτό έλυσε τον γόρδιο δεσμό και χάρισε τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης στους γηπεδούχους.

Η Λάτσιο πήρε προβάδισμα για την ρεβάνς, επικρατώντας 1-0 της Κλουζ, παρόλο που έπαιζε με 10 παίκτες από το 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο ιταλικός σύλλογος στο 15’ έμεινε με παίκτη λιγότερο μετά την απευθείας κόκκινη του Πάτρικ. Τη λύση έδωσε ο Τσίρο Ιμπόμπιλε στο 45+4’ όπου έκανε το 1-0 για την ομάδα του με υπέροχο βολέ μετά από κομπίνα. Και στο δεύτερο ημίχρονο οι «λατσιάλι» απειλούσαν συνεχώς την αντίπαλη εστία, με την Κλουζ να μην μπορεί να αντιδράσει ιδιαίτερα, παρόλο που έπαιζε με παίκτη περισσότερο. Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Λάτσιο να πηγαίνει στην έδρα της Κλουζ για την ρεβάνς, η οποία πρέπει να αντιδράσει αν δεν θέλει να αποκλειστεί από το Europa Conference League.

Από την άλλη, η Παρτίζαν νίκησε με σκορ 1-0 την Σέριφ Τίρασπορ εκτός έδρας, με την σέρβικη ομάδα να παίζει με 10 παίκτες από το 50’ και μετά. Ο Βούγιασιτς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, ενώ ο Γκόμες στο 45’ πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, με την Σέριφ να μην αντιδράει ιδιαίτερα στο ματς, μένοντας και εκείνη με 10 στο 90ο λεπτό μετά την αποβολή του Γκαράνγκα.

Τέλος, η Λουντογκόρετς επικράτησε 1-0 της Άντερλεχτ, με τον Ιγκόρ Τιάγκο μόλις στο 9ο λεπτό να καθαρίζει για την βουλγαρική ομάδα και να της χαρίζει από νωρίς τη νίκη.

Conference League: Τελευταία Ενημέρωση