Ξέρανε τη Φιορεντίνα και σήκωσε τη δεύτερη ευρωκούπα της ιστορίας της η Γουέστ Χαμ!

Με λυτρωτή και σκόρερ τον Μπόουεν στο 90’, η κυνική Γουέστ Χαμ λύγισε με 2-1 την ανώτερη Φιορεντίνα

Σφυριά στους βιόλα και η κούπα καταλήγει στο Λονδίνο! Χάρη στο γκολ του Μπόουεν στο 90ο λεπτό, η Γουέστ Χαμ ξέρανε την Φιορεντίνα και με το τελικό 2-1 που επικράτησε, σήκωσε το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο της ιστορίας της και πρώτο Europa Conference League. Ο Μπενραχμά με πέναλτι είχε ανοίξει το σκορ στο 62’, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μποναβεντούρα είχε ισοφαρίσει προσωρινά.

Στο μυαλό του κόουτς
Με 4-3-3 κατέβασε τη Φιορεντίνα ο Βιτσέντζο Ιταλιάνο, έχοντας μια μίνι-έκπληξη στο αρχικό σχήμα. Ο Τερατσάνο στην εστία και οι Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Λούκα Ρανιέρι, Μπιράγκι στην τετράδα της άμυνας. Μποναβεντούρα, Άμραμπατ, Μαντράγκορα οι τρεις του άξονα. Στο ένα άκρο ο Γκονζάλες, στο άλλο ο Κουαμέ (αντί του Ικονέ που έμοιαζε πιθανότερο να εκκινήσει βασικός), ενώ ο Γιόβιτς προτιμήθηκε αντί του Καμπράλ στην κορυφή.
Ιδια διάταξη και από τον Ντέιβιντ Μόγιες για λογαριασμό της Γουέστ Χαμ. Ο Αρεολά κάτω από τα δοκάρια, με τους Τσούφαλ, Ζουμά, Αγκέρ, Έμερσον στην τετράδα της άμυνας, με τον Βρετανό τεχνικό να αλλάζει τα δύο μπακ του σε σχέση με το περασμένο ματς. Σούτσεκ, Ράις, Πακετά στα χαφ, με τους Μπόουεν, Μπενραχμά στα εξτρέμ και τον Αντόνιο στην επίθεση.

Μπάλα και χώρο στη Φιορεντίνα στο ξεκίνημα έδωσε η Γουέστ Χαμ, με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση. Οι «βιόλα» πήγαιναν το ματς σε σετ-παιχνίδι, αφού έχουν γενικότερα ως ομάδα υψηλό ποσοστό κατοχής συνολικά στη σεζόν και τους αρέσει να έχουν τον έλεγχο. Παρόλα αυτά δεν έβρισκε τους κατάλληλους χώρους, με τα «σφυριά» από τη μεριά τους να έχουν όλη και όλη μια καλή τελική με σουτ του Ράις εκτός περιοχής. Το ματς ήταν σκληρό, λογικό εν μέρει αφού διακυβευόταν ένα τρόπαιο, αλλά ο Ντελ Θέρο Γκράντε έβγαλε μόλις μία κάρτα στο 45λεπτο και αυτή ήταν για θέατρο του Μπενραχμά.

Στο 34ο λεπτό ο τελικός του Conference League θύμισε… τελικό Κυπέλλου Ελλάδας, αφού οι οπαδοί της Γουέστ Χαμ πέταξαν ποτήρια και έναν αναπτήρα στον Μπιράγκι που θέλησε να εκτελέσει το κόρνερ από τα δεξιά, με αποτέλεσμα ο αρχηγός της Φιορεντίνα να βγει αιμόφυρτος και να του δεθεί το κεφάλι. Ο ρυθμός ήταν αργός, η σκοπιμότητα μεγάλη από τις δύο ομάδες και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους ήταν και η μεγαλύτερη ως τότε. Διότι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και μετά τη σέντρα του Γκονζάλες, ο Κουαμέ πάτησε γερά, πήρε την κεφαλιά αλλά στάθηκε άτυχος αφού η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι, με τον Γιόβιτς να σκοράρει στην επαναφορά αλλά να είναι εκτεθειμένος και το 0-0 να παραμένει.

Με αλλαγή για τη Φιορεντίνα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Ιταλιάνο να ρίχνει τον Καμπράλ αντί του Γιόβιτς. Ο ρυθμός άρχισε να ανεβαίνει, οι δύο ομάδες έδειχναν διάθεση να παίξουν πιο ανοιχτά και να ψαχτούν για το γκολ, το οποίο ήρθε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Για την ακρίβεια σε εκείνο το διάστημα χρειάστηκε να πάει ο Ντελ Θέρο Γκράντε για να κάνει on field review, δείχνοντας σωστά την άσπρη βούλα σε χέρι του Μπιράγκι. Εκεί απ’ όπου ο Μπενραχμά με εξαιρετική εκτέλεση έστειλε στην απέναντι γωνία τον Τερατσάνο για να γράψει το 1-0 στο 62’.

Η χαρά των Λονδρέζων κράτησε μόλις ένα πεντάλεπτο, αφού μετά από μπαλιά του Άμραμπατ, ο Γκονζάλες έσπασε με το κεφάλι στον Μποναβεντούρα και αυτός με εξαιρετικό σκαστό τελείωμα εκτέλεσε τον Αρεολά για να φέρει το σκορ στα ίσα στο 67ο λεπτό. Η Φιορεντίνα πήρε ψυχολογία και ώθηση, ο Σαπονάρα που μπήκε στο γήπεδο έκανε πιο κινητική επιθετικά την ομάδα του και στο 72’ οι «βιόλα» άγγιξαν την ανατροπή. Με τον Καμπράλ να βάζει πλάτη τον Κερέρ και να σπάει ιδανικά στον Μαντράγκορα, ο οποίος πλάσαρε με τη μία αλλά δεν βρήκε για λίγο εστία.

Το ματς είχε γίνει run & gun, οι δύο ομάδες έψαχναν με… μανία το γκολ αλλά η Φιορεντίνα έδειχνε να είναι πιο κοντά. Και πλήρωσε την αφέλειά της στο φινάλε, όταν έπαιξε με την άμυνα στη σέντρα και ο Πακετά με απίθανη κάθετη την… τρύπησε, βγάζοντας τον Μπόουεν απέναντι στον Τερατσάνο ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να τον εκτελέσει για το 2-1. Στα επόμενα 8 έξτρα λεπτά δεν άλλαξε τίποτα παρά την προσπάθεια των «βιόλα», με τη Γουέστ Χαμ να σηκώνει το δεύτερο ευρωπαϊκό τρόπαιο στην ιστορία της μετά το Κύπελλο Κυπελλούχων το 1965.

MVP: Αναμφίβολα ο Τζάρεντ Μπόουεν. Μπορεί να μην φαίνεται ιδιαίτερα στο ματς παρότι έχει τρέξει αρκετά και περιόρισε τον Μπιραγκι και τα ανεβάσματα του, ο Μόγιες όμως τον κρατά στο ματς και δικαιώνεται αφού στο 90ο λεπτό έχει τα κουράγια να κάνει κίνηση φορ και να πλασάρει ιδανικά με καθαρό μυαλό για να χαρίσει την κούπα στην ομάδα της καρδιάς του.

Η σφυρίχτρα: Ο Ντελ Θέρο Γκράντε κάνει σχεδόν αλάνθαστη διαιτησία. Λέμε σχεδόν διότι του ξέφυγε το πέναλτι της Γουέστ χΜτ, αλλά πλέον οι διαιτητές έχουν την ασφάλεια του VAR και το υποδεικνύει στη συνέχεια με on field review. Κατά τα άλλα βρισκόταν κοντά στις φάσεις και εξηγούσε στους παίκτες για ποιον λόγο έδινε ή δεν έδινε κάρτες, ενώ βοήθησε στο να αποκτηθεί καλός ρυθμός.