Επική πρόκριση για τη Νις, σώθηκε η Άντερλεχτ, άνετα η Βιγιαρεάλ!

Η Νις βρήκε γκολ στην παράταση παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο και απέκλεισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ

Τρομερή πρόκριση στους ομίλους του Europa Conference League πήρε η Νις, η οποία παρότι ισοφάρισε το σκορ του πρώτου ματς (1-0) έμεινε με δέκα παίκτες στην παράταση αλλά στο φινάλε κατάφερε να βρει γκολ, να επικρατήσει 2-0 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και να προκριθεί!

Την ίδια ώρα, η Άντερλεχτ είδε τη Γιουνγκ Μπόις να την σοκάρει μέσα στο Βέλγιο (0-1), αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στα πέναλτι με 3-1.

Η Βιγιαρεάλ ντούμπλαρε τις νίκες της απέναντι στη Χάιντουκ, επικρατώντας αυτή τη φορά με 2-0 στην Κροατία και με συνολικό σκορ 6-2 πέρασε στους ομίλους.

Απίθανη πρόκριση και για τη Βαντούζ από το Λιχτενστάιν, η οποία νίκησε 1-0 μέσα στην Αυστρία τη Ραπίντ Βιέννης και προκρίθηκε για πρώτη φορά σε ομίλους.

Νις (Γαλλία)-Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) 2-0 (2-1)
Άντερλεχτ (Βέλγιο)-Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) 0-1 (1-1) 3-1 πέν.
Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο)-Λεχ Πόζναν (Πολωνία) 1-1 (1-3)
Αντβέρπ (Βέλγιο)-Μπασακσεχίρ (Τουρκία) 1-3 (2-4)
Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)-Βαντούζ (Λιχτενστάιν) 0-1 (1-2)
Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)-Βιγιαρεάλ (Ισπανία) 0-2 (2-6)
Ζιλ Βισέντε (Πορτογαλία)-Αλκμάαρ (Ολλανδία) 0-2 (0-6)

Conference League: Τελευταία Ενημέρωση