Επιβλήθηκε της Σίβασπορ η Φιορεντίνα, ισόπαλη ματσάρα το Βασιλεία-Σλόβαν

Τα τελικά αποτελέσματα του Κόνφερενς Λιγκ

Έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά τελικά αρκέστηκε στη νίκη με 1-0 κόντρα στη Σίβασπορ των Γούτα και Χαρίση η Φιορεντίνα.

Οι «βιόλα» ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», και σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ με τους Γιόβιτς (11') και Καστρόβιλι (15'), πριν οι φιλοξενούμενοι «αγγίξου» το γκολ στο 65', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Γούτας σηκώθηκε ψηλότερα από όλους και πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (69') η Φιορεντίνα πήρε το προβάδισμα, μετά από εκτέλεση δικού της κόρνερ και φάση διαρκείας, η οποία ολοκληρώθηκε με τον Μπάρακ να σκοράρει με όμορφο γυριστό, για το τελικό 1-0. Ο Γκραντέλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για την τούρκικη ομάδα, στο 90'+4'.

Σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η πολωνική, Λεχ Πόζναν, επικρατώντας 2-0 της σουηδικής Τζουργκάρντεν. Ο Μίλιτς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ωραία κεφαλιά, μετά την εκτέλεση φάουλ του Περέιρα, ενώ στο 82' ο Μαρτσβίνσκι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Στο Βέλγιο, Γάνδη και Μπασακσεχίρ έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο 16' μετά από ιδανική αντεπίθεση, σέντρα του Γκιουρλέρ και κεφαλιά του Οκακά, πριν οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν με τον Ορμπάν, μετά από ασταθή απόκρουση του Ροεφ. Με την ένταση της βροχής να αυξάνεται στο δεύτερο ημίχρονο, το γήπεδο έγινε πολύ βαρύ και δεν βοήθησε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών, με το 1-1 να μένει μέχρι τέλους.

Φιορεντίνα -Σίβασπορ 1-0 (69΄ Barak)

Λεχ Πόζναν -Τζουργκάρντεν 2-0 (39'Milic, 83΄ Marchwinski)

Βασιλεία-Σλόβαν Μπρατισλάβα 2-2 (6'Amdouni, 40' Zeqiri/17' Medvedev, 70΄ Abubakari)

Γάνδη-Μπασακσεχίρ 1-1 (35'Orban / 16'Okaka)

Άντερλεχτ-Βιγιαρεάλ 1-1 (57'Dreyer / 28' Trigueros)

Σερίφ Τιράσπολ-Νις 0-1 (45+4'Amraoui)