Τσάμπιονς Λιγκ: Στους ομίλους Κλαμπ Μπριζ και Σλάβια Πράγας (vid)

Επικράτησαν των Λίντσερ και Κλουζ αντίστοιχα

Έχοντας ως «προίκα» τα 1-0 σε Αυστρία και Ρουμανία αντίστοιχα, η Μπριζ και η Σλάβια Πράγας νίκησαν και στις ρεβάνς Λίντσερ και Κλουζ και προκρίθηκαν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σλάβια Πράγας-Κλουζ 1-0

Οι Ρουμάνοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αφού ήθελαν οπωσδήποτε γκολ και έχασαν δύο ευκαιρίες για σκοράρουν στο πρώτο εικοσάλεπτο. Ο Μάζοπουστ απάντησε στο 28’ για τους πρωταθλητές Τσεχίας, με τον Σούσεκ και τον Κραλ χάνουν άλλες δύο ευκαιρίες για τη Σλάβια μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Στάντσιου έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 61’ στο δεύτερο ημίχρονο και στο 66’ ο Μπριλ έκανε το 1-0, όταν, μετά από ωραίο συνδυασμό των συμπαικτών του, δέχτηκε την μπάλα και πλάσαρε μέσα από την περιοχή τον Αρλάουσκις.

Μπριζ-Λίντσερ 2-1
Οι δευτεραθλητές Βελγίου μπήκαν «φουριόζοι» και έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και να «καθαρίσουν» την είσοδο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, με τους Αυστριακούς να απειλούν στις αντεπιθέσεις και τους «μπριζουά» να βλέπουν να τους ακυρώνεται γκολ ως οφσάιντ, μέσω VAR και με πρωταγωνιστές τους Αφρικανούς των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, οι Βέλγοι είχαν τον έλεγχο και τις περισσότερες ευκαιρίες και είχαν ευκαιρίες στην εστία των Αυστριακών. Έτσι, στο 69’, ο Τάου είχε δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Βόρμερ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βάνακεν με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το πέναλτι που κέρδισε ο Ραντφλ από τον Ριτς και εκτέλεσε εύστοχα ο Κλάους. Στο 89’, ο Τάου ξεπέρασε και τον τερματοφύλακα και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μποναβεντούρε που έκανε το 2-1.

Πηγή: Sport-fm.gr

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση